Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BALLADA O MAŁYM JO

BALLADA O MAŁYM JO

The Ballad of Little Jo
western, USA, 1993, 116 min.
reżyseria: Maggie Greenwald
obsada: Bo Hopkins, David Chung, Ian McKellen, Suzy Amis
Premiera w Ale kino+: 4.02.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 68 miejsce w rankingu
BALLADA O MAŁYM JO
© Universal

"Ballada o małym Jo" to kolejny film przynoszący rewizję westernowej legendy. Tym razem Dziki Zachód pokazany jest z punktu widzenia kobiety. Rzecz oparta jest na faktach - to historia dziewczyny, która aby przetrwać w brutalnym świecie kowbojów i rewolwerowców, przez całe dorosłe życie udawała mężczyznę.

Akcja toczy się w II połowie XIX wieku. Josephine Monaghan (Suzy Amis) pochodzi ze wschodniego wybrzeża USA. Życie młodej kobiety płynie beztrosko - do momentu zajścia w ciążę. Dziecko jest nieślubne, cała rodzina zostaje okryta hańbą, zaś Josephine nie ma przed sobą praktycznie żadnej przyszłości. Bohaterka zostawia więc dziecko pod opieką siostry i wyjeżdża na Zachód, gdzie reputacja nie ma znaczenia i każdy może zacząć życie od nowa. Konfrontacja z rzeczywistością jest jednak bolesna. Josephine szybko odkrywa, że mityczny Dziki Zachód jest brudnym i prymitywnym miejscem zaludnionym przez prostych, brutalnych i nierzadko niebezpiecznych mężczyzn. Dla kobiet przewidziane są tu w zasadzie tylko trzy role: posłusznej żony, prostytutki, ewentualnie nauczycielki. Josephine nie ma ochoty zostać żadną z nich. Młoda, samotna i ładna kobieta na Dzikim Zachodzie nie ma szans na przetrwanie; bohaterka omal nie zostaje sprzedana i cudem unika gwałtu. Po tej przygodzie Josephine postanawia zmienić tożsamość; przebiera się za mężczyznę i jako chłopak zwany Mały Jo zakłada owczą farmę w Montanie. Mieszkańcy miasteczka na skraju którego żyje rzekomy Jo, dają się nabrać na maskaradę - nikomu nie mieści się w głowie, że kobieta mogłaby nosić męskie ubranie, jeździć konno, nosić broń i samodzielnie prowadzić ranczo. Tajemnicę Josephine zna tylko jej pomocnik, Chińczyk Tinman Wong (David Chung), który wkrótce zostaje nie tylko powiernikiem, lecz również kochankiem bohaterki.

Legenda Dzikiego Zachodu, stworzona w dużej mierze przez klasyczne hollywoodzkie westerny, od połowy lat 60. była wielokrotnie podważana i kwestionowana. Narodził się wówczas żywy do dziś rewizjonistyczny i krytyczny gatunek zwany antywesternem. W tym nurcie mieści się także "Ballada o małym Jo". Film powstał w rok po słynnym "Bez przebaczenia" Clinta Eastwooda, który bezceremonialnie rozprawił się resztkami kowbojskich mitów. Autorka "Ballady..." MAGGIE GREENWALD pokazuje podobnie naturalistyczny, ponury i odarty z romantycznej legendy wizerunek Dzikiego Zachodu. Nowością jej filmu jest pokazanie westernowego świata oczyma kobiety. Niektórzy krytycy określali "Balladę o małym Jo" jako obraz feministyczny, inni skupiali się przede wszystkim na oklaskiwaniu znakomitej roli Suzy Amis która wcieliła się w Josephine/Małego Jo. Jeszcze inni podkreślali, że film Greenwald oparty jest na konkretnej, prawdziwej historii, ale podobnych przypadków mogło być na Dzikim Zachodzie znacznie więcej. Dla kobiety takiej jak Josephine jedyną szansę na wywalczenie wolności w brutalnym świecie mężczyzn było zostanie jednym z nich.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...