Ale kino+
KINO MÓWI
Film. Bańka mydlana

Bańka mydlana

Ha-Buah
komediodramat, Izrael, 2006, 117 min.
reżyseria: Eytan Fox
obsada: Alon Frideman, Daniela Vritzer, Ohad Knoller, Yousef "Joe" Sweid
Premiera w Ale kino+: 14.07.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 27 miejsce w rankingu
Bańka mydlana
1
2

Nagrodzony w Berlinie film Eytana Foxa o miłości pomiędzy Izraelczykiem i Palestyńczykiem jako współczesny wariant historii "Romea i Julii".

Trójka przyjaciół - Noam, Lulu oraz Yelli - żyje beztrosko w Tel Awiwie. Dramatyczne wydarzenia związane z konfliktem izraelsko-arabskim docierają tu głównie za pośrednictwem telewizji. Czas spędzają na imprezowaniu i angażowaniu się od czasu do czasu w akcje "przeciwko okupacji". Iluzoryczna, bezpieczna "bańka", w której żyli dotychczas ma jednak niebawem pęknąć. Po drugiej stronie, w zamkniętym kręgu tradycji żyje młody Palestyńczyk Ashraf. Na granicy z Izraelem poznaje Noama. Między mężczyznami zawiązuje się uczucie. Będą musieli zmierzyć się nie tylko z piętnem zakazanej miłości, ale także z kulturowymi uprzedzeniami.

EYTAN FOX jest najbardziej znanym reżyserem gejowskim z Izraela. W życiu i pracy pomaga mu jego partner, producent i scenarzysta, Gal Uchovsky. Są w swoim kraju parą "celebrytów". Przed laty poruszenie wywołał film Foxa "Yossi i Jagger", historia miłosna rozgrywająca się w izraelskiej armii. Jakiś czas temu ale kino! pokazywało inne dzieło tego reżysera, "Chodząc po wodzie", w którym agent Mosadu jedzie do Niemiec zlikwidować sędziwego zbrodniarza z czasów nazizmu. We wstrząsającej, nagrodzonej na festiwalu w Berlinie "Bańce mydlanej" (2006) Fox zderza kosmopolityczną, liberalną atmosferę Tel Awiwu z surową, restrykcyjną kulturą arabską. Główni bohaterowie filmu, kochankowie Noam (Ohad Knoller) i Ashraf (Yousef 'Joe" Sweid), pochodzą z wrogich sobie nacji - żydowskiej i palestyńskiej. Ich romans staje się więc współczesnym wariantem historii "Romea i Julii".
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.