Ale kino+
alekino+
Film. Barbara

Barbara


dramat, Niemcy, 2012
reżyseria: Christian Petzold
obsada: Jasna Fritzi Bauer, Nina Hoss, Rainer Bock, Ronald Zehrfeld
Premiera w Ale kino+: 4.09.2014 r.
4.67
343
14 głosy | 27 miejsce w rankingu
Barbara

Wschodnie Niemcy, rok 1980. Barbara (Nina Hoss), lekarka renomowanej berlińskiej kliniki, składa wniosek o wizę emigracyjną. Zostaje to przyjęte jako próba ucieczki z kraju, za co karnie przenoszą ją do prowincjonalnego szpitala na północy NRD.

Rozpoczyna pracę na oddziale chirurgii dziecięcej kierowanym przez dobrodusznego doktora André Reisera (Ronald Zehrfeld). Barbara z dystansem traktuje kolegów z pracy, sympatię okazując jedynie pacjentom. Szczególną troską obdarza nastoletnią Stellę (Jasna Fritzi Bauer), regularną uciekinierkę z pobliskiego obozu pracy dla młodzieży. Nękana przez upokarzające wizyty funkcjonariuszy Stasi i wścibską właścicielkę mieszkania, Barbara z największą ostrożnością wymyka się na schadzki z kochankiem, Jörgiem (Mark Waschke). Mieszkający na Zachodzie mężczyzna pomaga jej w planowaniu ucieczki przez Morze Bałtyckie.

"Zauważyłem, że Niemcy lubią solidnie podsumowywać pewne okresy historyczne. A 40 lat istnienia NRD domaga się ekranowego podsumowania" - komentował powody realizacji "Barbary" reżyser CHRISTIAN PETZOLD. Jego film to kolejna po "Good Bye, Lenin!" i "Życiu na podsłuchu" próba rozrachunku z tamtymi czasami. "Barbara" powraca do nich w formie realistycznego dramatu. Z ekranu niemal czuć duszną atmosferę świata wzajemnej nieufności i nieustannej inwigilacji. Film Petzolda, wychowanego w RFN, ale znającego NRD z wakacyjnych pobytów u rodziny, jest przy tym daleki od stereotypowego obrazu komunistycznych realiów. "W filmach z ostatnich lat Niemcy Wschodnie często jawią się jako całkiem wyprane z kolorów. Zero barw, brak wiatru, tylko szarość przejścia granicznego i zmęczone twarze ludzi" - opowiada Petzold, który na przekór oczekiwaniom widzów nasycił film intensywną przyrodą i kolorami. Twórca cenionych przez krytykę i wielokrotnie nagradzanych "Wolfsburga", "Duchów" i "Yelli" jest znany z przywiązania do postaci kobiecych, co, jak twierdzi, pozwala mu uniknąć zbytniej identyfikacji z filmową postacią.

W wyrażaniu siebie po raz piąty pomogła reżyserowi Nina Hoss pojawiająca się w jego filmach regularnie od czasu "Martwego człowieka" (2002). U boku aktorki znanej z "Białej Masajki" i "Kobiety w Berlinie" wystąpił Ronald Zehrfeld ("Pod Czerwoną Kakadu", "Popękana skorupa"). Prasa nie kryła zachwytu duetem. "Nina Hoss po raz kolejny błyszczy na ekranie w wybitnej roli. A Ronald Zehrfeld doskonale jej partneruje. Łagodne oczy André wyglądają tak zagadkowo, że szczerość jego intencji jest wątpliwa (...)" - komplementował parę głównych wykonawców Justin Chang z "Variety". "Barbara" została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale. Niemcy, mając nadzieję na powtórzenie sukcesu nagrodzonego w 2007 Oscarem "Życia na podsłuchu", wystawili film Christiana Petzolda do walki o Oscara.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...