Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BARBERSHOP

BARBERSHOP


komedia, USA, 2002, 98 min.
reżyseria: Tim Story
obsada: Anthony Anderson, Cedric the Entertainer, Eve, Ice Cube, Sean Patrick Thomas
Premiera w Ale kino+: 14.06.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 110 miejsce w rankingu

Nawiązująca klimatem do kultowego "Dymu" komedia o ludziach związanych z kiepsko prosperującym zakładem fryzjerskim, z gwiazdami czarnej muzyki w obsadzie: Ice Cube'em i ostrą raperką Eve.

Zakład fryzjerski należący do Calvina Palmera (Ice Cube) przypomina nieco sklep z tytoniem Auggie'ego z kultowego obrazu "Dym" Wayne'a Wanga. Ludzie przychodzą tu nie po to tylko, żeby podciąć grzywkę czy ufarbować odrosty, ale żeby podyskutować o polityce, wymienić się poglądami, podzielić plotkami, słowem: poczuć się częścią jakiejś społeczności. Sęk jednak w tym, że sam Calvin nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jaką jego zakład pełni rolę w życiu klientów i pracowników. Tytułowy Barbershop odziedziczył po ojcu i prowadzi go bez entuzjazmu, zwłaszcza, że pieniądze z tego żadne, a kłopotów zdecydowanie za dużo. Po dwóch latach postanawia więc sprzedać zakład lichwiarzowi. Szybko jednak orientuje się, że jego nierozważny krok zachwiał życiem wielu osób. Wśród nich jest weteran fryzjerstwa Eddie (Cedric the Entertainer), słynący z politycznej niepoprawności i okropnego charakteru oraz przemądrzały student Jimmy (Sean Patrick Thomas). Jest twarda Terri (Eve), która nie umie rzucić bez końca zdradzającego ją narzeczonego ani przyłapać na gorącym uczynku złodzieja jej soku jabłkowego oraz zakompleksiony z powodu nadwagi Nigeryjczyk Dinka (Leonard Earl Howze). Jest też recydywista Ricky (Michael Ealy), który teraz jak ognia unika zatargów z prawem i jedyny w tym towarzystwie biały - Isaac (Troy Garity), który wewnętrznie czuje się "bardzo czarny" i marzy o tym, aby mistrzowsko strzyc włosy. Sam Calvin, którego niefortunny spadek wpędził we fryzjerstwo, marzy zaś o tym, aby mieć własne studio muzyczne. Ale na razie musi znaleźć pieniądze, aby wykupić Barbershop od lichwiarza i uratować wspólnotę ludzi, dla której był on centrum ich świata.

Niezależny, nagrodzony przez Washington DC Area Film Critics Association i zrealizowany w zespole przyjaciół "Barbershop" to filmowy debiut TIMA STORY'EGO, uznanego w środowisku reżysera wideoklipów. Stąd też w obsadzie więcej muzyków niż aktorów. W główną rolę obciążonego fatalnym spadkiem Calvina wcielił się raper Ice Cube, jeden z liderów tego środowiska hip-hopowego, znany z politycznie zaangażowanych tekstów i ostrej krytyki rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Oszukiwaną przez chłopaka Terri zagrała Eve, która z chórków czarnoskórych gwiazd trafiła na scenę hip-hopwą, zamieniła śpiewanie na rapowanie i sprzedała już trzy kolejne albumy w imponującym nakładzie. Uwagę widzów skupił jednak przede wszystkim znakomity w roli Eddiego Cedric the Entertainer, którego kontrowersyjne dialogi o mało nie wstrzymały wydania filmu na DVD. Scenom, w których Eddie bezlitośnie obraża Rosę Parks, Martina Luthera Kinga czy Jessego Jacksona sprzeciwił się sam Jesse Jackson poparty przez pastora kościoła Baptystów Ala Sharptona. Żądali oni wycofania najbardziej kontrowersyjnych dialogów z przygotowywanej wówczas wersji DVD filmu, ale wreszcie "Barbershop" ukazał się na krążku nie ocenzurowany.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...