Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BARIERA

BARIERA


dramat psychologiczny, Polska, 1966, 77 min.
reżyseria: Jerzy Skolimowski
obsada: Jan Nowicki, Joanna Szczerbic, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz
Premiera w Ale kino+: 7.07.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 619 miejsce w rankingu
BARIERA

Główny bohater (Jan Nowicki) nie chce zaakceptować społecznych ograniczeń związanych z jego pochodzeniem i brakiem pieniędzy. Pragnie za wszelką cenę osiągnąć wymarzony standard życia i na przekór wszystkim osiągnąć swój cel.

Rzuca studia i z walizką w ręku wyrusza w Polskę w poszukiwaniu szczęścia. Spełnieniem jego marzeń będzie willa na przedmieściu i dobry samochód w garażu, a sposobem, żeby to osiągnąć - małżeństwo z bogatą kobietą. Mężczyzna dąży do kariery i stabilizacji, nawet za cenę własnych ideałów. Zaczyna zmieniać swoje przekonania, kiedy spotyka na drodze dziewczynę o skrajnie odmiennych poglądach. Młoda tramwajarka (Joanna Szczerbic) uparcie dąży do wytyczonych celów, idzie pod prąd i nie ulega pokusie łatwego awansu. To spotkanie poruszy mężczyznę do głębi i sprawi, że zrewiduje on swoje poglądy na życie.

"Bariera" to trzeci po "Rysopisie" i "Walkowerze" film JERZEGO SKOLIMOWSKIEGO, reżysera o międzynarodowej sławie i uznaniu. Sam twórca mówił o "Barierze": "coś z baśni i coś z dramatu", polscy krytycy zaś pisali o przełomie w kształtowaniu filmowego języka. Poetycki, obfitujący w symbole i metafory film, z hipnotyczną muzyką Krzysztofa Komedy, mimo, że otrzymał nagrodę Syrenki Warszawskiej (przyznawaną przez koło krytyków), nie uzyskał akceptacji Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Z tego powodu Syrenka nigdy nie została twórcy wręczona. Na świecie "Bariera" została przyjęta bardzo dobrze. Zdobyła Grand Prix na Festiwalu Filmów Autorskich w Bergamo i specjalną nagrodę jury na MFF w Valladolid. Rok później Skolimowski zrealizował jeden z najważniejszych w swojej karierze filmów - "Ręce do góry", który w Polsce został zatrzymany przez władzę i do dystrybucji wszedł dopiero w 1981 roku. Zarówno w "Barierze", jak i w "Ręce do góry" zagrała Joanna Szczerbic, żona Skolimowskiego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...