Ale kino+
KINO MÓWI
Film. BARON FRANKENSTEIN

BARON FRANKENSTEIN


film dokumentalny, USA, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 31.10.2002 r.
1.00
343
1 głosy | 633 miejsce w rankingu

Prowadzony przez Christophera Lee dokument opowiada o filmach, których głównym bohaterem był baron Frankenstein i stworzone przez niego monstrum.

Ekranizacja powieści Mary Shelley, gdzie ożywione przez naukowca zwłoki budzą grozę, doczekała się bowiem licznych wznowień. Ich wielka popularność rozpoczęła się w roku 1931, gdy na ekrany wszedł "Frankenstein" Jamesa Whale'a. Początkowo prawa do Frankensteina posiadała wytwórnia Universal, jednak gdy sytuacja zmieniła się, nastąpiła prawdziwa eksplozja filmów o szalonym baronie.

Obok najpopularniejszych produkcji legendarnej brytyjskiej wytwórni Hammer Films ("Przekleństwo Frankensteina" (1957), "Frankenstein stworzył kobietę" (1965) czy "Frankenstein musi zginąć" (1969)) dokument przedstawia fragmenty wielu innych obrazów. Wśród nich zobaczyć można produkcje amerykańskie jak "Córka Frankensteina" okrzyknięta najgłupszą z ekranizacji, wyprodukowany w latach 60. "Frankenstein spotyka potwora z kosmosu", w którym nie występuje ani potwór ani Frankenstein, czy japoński "Frankenstein podbija świat" gdzie Frankenstein walczy z dinozaurem, który choć zjeżył włos na głowie nawet najbardziej liberalnej krytyki, był hitem "poranków" na całym świecie. Nie pominięto także genialnej parodii Mela Brooksa "Młody Frankenstein", oraz "Frankensteina" z Kennethem Branaghem (1994).

Choć w dokumencie przedstawiono różnorodne przykłady filmów o Frankensteinie, wszystkim brakuje blasku i kolorytu cechującego produkcje Hammera. Od filmów tej legendarnej wytwórni odróżnia je dodatkowo skupienie uwagi na stworzonym monstrum, podczas gdy osobę barona traktowano drugoplanowo, zastępowano kobietą, albo w ogóle z niej rezygnowano (co nie przeszkadzało zachować chwytliwego "Frankenstein" w tytułach filmu). Kreacja Petera Cushinga, jako szalonego, a jednocześnie dowcipnego i eleganckiego barona nadaje filmom Hammera specyficznej wytrawności i do dziś pozostaje w pamięci nie tylko wielbicieli horrorów.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.