Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BARRY LYNDON

BARRY LYNDON


dramat, Wlk. Brytania, 1975, 176 min.
reżyseria: Stanley Kubrick
obsada: Hardy Kruger, Marisa Berenson, Patrick Magee, Ryan O'Neal
Premiera w Ale kino+: 30.04.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 186 miejsce w rankingu

Kostiumowe arcydzieło Stanleya Kubricka. "Barry Lyndon" to epopeja osiemnastowiecznego awanturnika, która staje się metaforą ironii losu i dwuznaczności ludzkich ambicji.

Akcja toczy się w połowie XVIII wieku, podczas Wojny Siedmioletniej, uznawanej przez historyków za zwiastun przyszłych Wojen Światowych, angażujących wszystkie mocarstwa i toczących się jednocześnie na kilku kontynentach. Redmond Barry (Ryan O'Neal) jest młodym, ubogim, ale bardzo ambitnym Irlandczykiem. Jego marzeniem jest posiadanie pozycji bogatego, wpływowego arystokraty; bohater nie cofnie się przed niczym, by ów sen stał się rzeczywistością. Wcielony do armii brytyjskiej Redmond bierze udział w jatkach na polach bitewnych Wojny Siedmioletniej. Dezerteruje, zaciąga się w szeregi wrogiej armii pruskiej. Porzuca wojsko by rozpocząć karierę hazardzisty i oszusta, pojedynkuje się i uwodzi kobiety pnąc się powoli wzwyż drabiny społecznej. Uwieńczeniem tych starań jest małżeństwo z Lady Lyndon. Redmond zawiera je wyłącznie dla pieniędzy. Zmienia nazwisko na Barry Lyndon, zdobywa upragniony tytuł szlachecki, oraz władzę i bogactwo, które przekraczają jego najśmielsze oczekiwania. Równie spektakularny będzie upadek bohatera, który skończy znacznie gorzej niż zaczynał.

Po fantastyczno naukowej space-operze "2001: Odyseja kosmiczna" i futurystycznej "Mechanicznej pomarańczy" STANLEY KUBRICK sięgnął po materiał zupełnie innego rodzaju. Reżyser zabrał się za ekranizację wydanej w 1844 roku powieści Williama Makepeace'a Thackeray'a, a konwencję science-fiction zamienił na dramat kostiumowy. Swoim zwyczajem Kubrick dążył do perfekcji w odtworzeniu realiów epoki. Wiele użytych w filmie kostiumów było autentycznymi, zabytkowymi strojami, odkupionymi na aukcjach antyków. Zdjęcia kręcono niemal wyłącznie w naturalnym oświetleniu, stylizując je na XVIII- wieczne malarstwo angielskie. Realizacja trwała ponad dwa lata i pochłonęła ogromny jak dekadę lat 70. budżet 11 milionów dolarów. Początkowo zdjęcia kręcono w Irlandii Północnej. Kubrick wykorzystywał w charakterze statystów do scen bitewnych żołnierzy armii brytyjskiej. Nie spodobało się to IRA, która zagroziła reżyserowi śmiercią. Znany z obsesyjnej wręcz dbałości o swoją prywatność i bezpieczeństwo filmowiec natychmiast przeniósł produkcję do Anglii, nie bacząc na związane z tym ogromne koszty.

Dla fanów Kubricka kontrowersyjnym posunięciem było obsadzenie w głównej roli Ryana O'Neala, aktora znanego z "Love Story" i kojarzonego przede wszystkim z postaciami amantów z hollywoodzkich melodramatów. Amerykanin spisał się jednak bez zarzutu, a cały film okazał się jednym z najbardziej imponujących dokonań w karierze autora "2001: Odysei kosmicznej". "Barry Lyndon" to film długi (trwa blisko 3 godziny), opowiedziany w powolnym rytmie, wymagający od widza koncentracji. Być może dlatego obraz ten pozostaje do dziś w cieniu bardziej efektownych produkcji Kubricka. Niektórzy krytycy uważają jednak, że obok "Odysei kosmicznej" ekranizacja powieści Thackeray'a to najbardziej integralne i doskonałe dzieło reżysera. "Barry Lyndon" doczekał się siedmiu nominacji do Oscara. Otrzymał ostatecznie 4 statuetki, za zdjęcia, kostiumy, muzykę i scenografię.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...