Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BARWY KAMPANII

BARWY KAMPANII

Primary Colors
komediodramat, USA, 1998, 138 min.
reżyseria: Mike Nichols
obsada: Billy Bob Thornton, Emma Thompson, John Travolta, Kathy Bates
Premiera w Ale kino+: 17.11.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 57 miejsce w rankingu

Joe Klein, słynny dziennikarz polityczny "Newsweeka", w czasie kampanii wyborczej w 1992 roku śledził i kibicował poczynaniom Billa Clintona, aż do objęcia przez niego prezydenckiego fotela. W książce, którą napisał wkrótce potem, bezlitośnie obnażał oportunizm i brak morale prezydenta i jego żony. Kłamliwość, brak kręgosłupa etycznego i aż nadto rozwinięta elastyczność oto cechy, na których według Kleina opierał się geniusz polityczny Clintona.

"Barwy kampanii" to rzecz o wyborach prezydenckich Billa Clintona z 1992 roku. Nie trzeba być wytrawnym politykiem, by za cienką warstwą fabuły dostrzec prawdziwe wydarzenia i historyczne postaci. Film, w reżyserii MIKE'A NICHOLSA (autora takich filmowych przebojów jak "Pracująca dziewczyna" czy "Absolwent"), jest adaptacją bestsellerowej powieści niejakiego "Anonima" czyli Joe Kleina - faceta, który wbił sztylet w serce demokratów.

W "Barwach kampanii" w postać fikcyjnego gubernatora Joe Stantona wcielił się John Travolta, który specjalnie dla tej roli pobierał lekcje południowego akcentu. Jego żonę Susan Stanton, w domyśle Hilary Clinton, gra Emma Thompson. Początkowo w roli prezydenta - elekta Nichols chciał obsadzić Toma Hanksa, ten jednak kategorycznie odmówił, wymawiając się przyjaźnią z Billem Clintonem. Historię wyborów prezydenckich śledzimy oczami młodych ludzi zatrudnionych w sztabie wyborczym Joe Stantona. Początkowo entuzjastycznie nastawieni, z czasem tracą wiarę w czystość i sens przedwyborczej gry. Ich iluzje rozwiewają się, gdy praca w sztabie wyborczym zaczyna koncentrować się wyłącznie na tuszowaniu skandalu seksualnego i szukaniu haka na przeciwnika Stantona.

Nakręcone w 1998 roku "Barwy kampanii" zebrały wspaniałe recenzje, krytycy szczególnie chwalili Johna Travoltę jako Joe Stantona. Jednak film nie odniósł wielkiego sukcesu w kinach. Po pierwsze Amerykanie uważali, że zeszłe wybory to zbyt świeża historia, nadająca się raczej na mały niż duży ekran. Po drugie tocząca się właśnie "afera rozporkowa" totalnie przyćmiła skandal, jakim miało być wejście do kin tak bezkompromisowego politycznie filmu. Sam prezydent Clinton wykazał się poczuciem humoru i zaprosił nawet odtwórcę głównej roli Johna Travoltę do Białego Domu, pod tym warunkiem jednak, że ten przyjdzie przebrany za Gubernatora Joe Stantona. Travolta odmówił.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...