Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BARWY OCHRONNE

BARWY OCHRONNE


film obyczajowy, Polska, 1976, 96 min.
reżyseria: Krzysztof Zanussi
obsada: Christine Paul, Mariusz Dmochowski, Piotr Garlicki, Zbigniew Zapasiewicz
Premiera w Ale kino+: 4.05.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 269 miejsce w rankingu
BARWY OCHRONNE

Jeden z najważniejszych filmów Kina Moralnego Niepokoju. W roli głównej Zbigniew Zapasiewicz jako cyniczny docent wprowadzający idealistycznego magistra w świat moralnych dwuznaczności.

Lata 70., obóz językoznawców w uniwersyteckim ośrodku wczasowym. W trakcie trwania seminarium, na które zjeżdżają studenci i wykładowcy z całej Polski, zostanie wyłoniony najlepszy referat. Kierownik obozu, asystent Jarosław Kruszyński (Piotr Garlicki), przyjmuje do konkursu spóźnioną o dzień pracę z toruńskiej uczelni. Na zajęciach brakuje jednak studentów z Torunia, co budzi dyskusję wśród pozostałych. Nie wiedzą, że skreślił ich z listy patronujący obozowi prorektor (Mariusz Dmochowski). Nie orientujący się w sytuacji Jarosław zasięga opinii u docenta Jakuba Szelestowskiego (Zbigniew Zapasiewicz). Cyniczny docent umiejętnie ucina dyskusję kilkoma zjadliwymi uwagami. Staje się to początkiem konfliktu między młodym, idealistycznym asystentem, a przebiegłym i wyrachowanym Szelestowskim.

"Barwy ochronne zostały przyjęte bardzo żywiołowo i bezpośrednio. Wywołały gwałtowne emocje, które w pewnym stopniu przesłoniły subtelność przesłania. Dopiero teraz, kiedy emocje już się uspokoiły, przesłanie filmu zostaje odkrywane i odczytywane" - mówił kilka lat po premierze KRZYSZTOF ZANUSSI. Jego "Barwy ochronne" - zdobywca Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku - to jeden z najważniejszych filmów powstałych w obrębie Kina Moralnego Niepokoju. Zanussi - zgodnie z tendencją nurtu - przedmiotem swojej obserwacji uczynił zamknięte środowisko postawione wobec konkretnej sytuacji. Film daleki jest jednak od umoralniających tonów i jednoznacznych odpowiedzi. Realizując "Barwy ochronne" Krzysztof Zanussi mógł liczyć na swoich stałych współpracowników - autora oszczędnej, niepokojącej muzyki Wojciecha Kilara i operatora Edwarda Kłosińskiego. Zachwycił Zbigniew Zapasiewicz jako docent Jakub Szelestowski, tworząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych kreacji w swoim bogatym aktorskim dorobku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...