Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BARWY

BARWY

Colors
film akcji, USA, 1988, 120 min.
reżyseria: Dennis Hopper
obsada: Maria Conchita Alonso, Randy Brooks, Robert Duvall, Sean Penn
Premiera w Ale kino+: 30.01.2010 r.
2.00
343
2 głosy | 814 miejsce w rankingu
BARWY

Dennis Hopper, aktor, współtwórca legendarnego filmu "Easy Rider", opowiada o fenomenie ulicznych gangów wprowadzając w ich świat dwóch policjantów, zagranych przez Seana Penna i Roberta Duvalla.

Bob Hodges (Robert Duvall) jest doświadczonym oficerem policji z Los Angeles. Stara się sumiennie wypełniać swoje obowiązki, nawet wtedy, kiedy dla osiągnięcia celu musi czasem nagiąć albo złamać prawo. Ostatnim jednak, czego pragnie Hodges, jest powrót na ulice i rozpracowywanie słynnych gangów ze slumsów Los Angeles, a takie właśnie otrzymuje zadanie. Do pomocy dostaje młodego, naiwnego, ale niesłychanie pewnego siebie gliniarza Danny'ego McGavina (Sean Penn). Podczas gdy dla Boba nic już w świecie prawa czy bezprawia nie jest czarno-białe, Danny pracuje zgodnie z zasadą "my" przeciwko "nim", co w konfrontacji z rzeczywistością szybko okazuje się pustym hasłem. Policjanci wnikają w środowisko gangów, poznają chłopców, dla których przynależność do świata przestępczego jest jedynym sposobem zyskania "rodziny", rozpracowują struktury, na których opierają się relacje gangsterów i docierają do źródeł konfliktu gangu "Niebieskich" z "Czerwonymi", a Danny zakochuje się nawet w dziewczynie z "tamtej" strony. Podział na "my" i "oni" szybko się zaciera, rosną wątpliwości i poczucie bezradności, gęstnieje pajęczyna strachu, zależności i władzy, która w tym świecie nierozerwalnie łączy się z handlem narkotykami.

Z pozoru "Barwy" wydają się kryminałem, jakich wiele - opartym na schemacie, w którym doświadczony glina i nowicjusz wspólnie rozpracowują środowisko gangsterów. DENNISOWI HOPPEROWI, jednemu z najciekawszych aktorów w historii amerykańskiego kina, współtwórcy filmu "Easy Rider" (1969), który na zawsze zmienił oblicze kina drogi, udało się jednak coś rzadko spotykanego. Bez romantyzacji gangsterów, ani heroizowania policji pokazał w sposób godny mistrza thrillera fenomen współczesnych gangów. Jest w tym brutalnym filmie poruszająca scena, kiedy kilku członków gangu próbuje wytłumaczyć policjantom, dlaczego gang jest dla nich tak ważny. Mówią o poczuciu przynależności, o "rodzinie", w której ktoś wreszcie się o nich troszczy. W zamian za tę namiastkę domu, muszą być lojalni i bezwzględni. Wiarygodnie na tym tle rysuje się policyjny duet, perfekcyjnie odegrany przez Seana Penna i Roberta Duvalla. "Sceny, w których postaci Penna i Duvalla rozmawiają ze sobą, mają taki ładunek emocjonalny, że zdaje się, że podobne słowa padają w kinie po raz pierwszy" - pisał o "Barwach" Roger Ebert.

Dennis Hopper, dwukrotnie nominowany do Oscara, przyznawał, że często przyjmuje propozycje aktorskie z powodów finansowych, ale reżyseruje tylko wtedy, kiedy coś wykracza poza nudne standardy. Po przeczytaniu scenariusza Richarda Di Lello Hopper zaczął naciskać, aby przenieść jego środek ciężkości. Di Lello skupił się na środowisku handlarzy narkotykami w Chicago, Hopper chciał opowiedzieć o relacji między gangsterami. Do przerobienia scenariusza zatrudniono więc Michaela Schiffera, który przeniósł opowieść do Los Angeles i zarysował wyraźne profile członków gangu. Producent filmu, Robert H. Solo, zdecydował się nawet zatrudnić kilku gangsterów do ochrony ekipy, a także jako statystów. W trakcie zdjęć dwóch z nich zostało postrzelonych z powodu gangsterskich porachunków. Znany zaś z porywczego charakteru Sean Penn na blisko miesiąc trafił do więzienia za pobicie innego statysty, który bez jego zgody zrobił mu na planie kilka zdjęć.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...