Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BASEBALLISTA

BASEBALLISTA

The Natural
dramat obyczajowy, USA, 1984, 133 min.
reżyseria: Barry Levinson
obsada: Glenn Close, Kim Basinger, Robert Duvall, Robert Redford
Premiera w Ale kino+: 26.03.2003 r.
5.00
343
10 głosy | 242 miejsce w rankingu

Przez wielu fanów "Baseballista" uważany jest za najlepszy film o baseballu jaki kiedykolwiek nakręcono. To także błyskotliwy, nominowany do czterech Oscarów debiut pełnometrażowy Barry'ego Levinsona, późniejszego autora "Rain Mana", "Good morning, Vietnam" i "Bugsy'ego".

Do tego film ma imponującą obsadę z Robertem Redfordem na czele i znakomitą ścieżkę dźwiękową Randy Newmana - to obraz, który na długo zostaje w pamięci.

Bohaterem filmu jest Roy Hobbs, grany przez Roberta Redforda gwiazdor baseballu z lat międzywojennych. Karierę obdarzonego fenomenalnymi zdolnościami zawodnika kończy dramatyczny wypadek - z niewyjaśnionych przyczyn Hobbs zostaje postrzelony przez tajemniczą kobietę. Powraca na boisko po 16 latach - jest teraz nikomu nieznanym, anonimowym graczem w średnim wieku. Mimo upływu czasu, talent go nie opuścił - dzięki swoim niewiarygodnym uderzeniom Hobbs z miejsca staje się sensacją sezonu, i prowadzi do zwycięstwa podupadającą drużynę New York Knights. Niektórzy chcieliby jednak bardzo dowiedzieć się, kim naprawdę jest Roy Hobbs - dobiegający czterdziestki mistrz, który pojawił się dosłownie znikąd.

ROBERT REDFORD w czasach studenckich grał w uniwersyteckiej drużynie baseballa. Rola Roy'a Hobbsa wydaje się być dla niego stworzona - w mało którym filmie ten znakomity aktor tak utożsamił się z odtwarzaną postacią jak w obrazie Levinsona. Partnerują mu m.in. Robert Duvall, Kim Basinger i Glenn Close. W "Baseballiście" sekwencje sportowe zrealizowane są z rzadkim w tym gatunku kina autentyzmem. A jednak nie jest to typowy film o sporcie. Levinson nakręcił "Baseballistę" w konwencji mitologicznej baśni. Krytycy wskazywali, że scenariusz odwołuje się dyskretnie do legend arturiańskich. Bohater Redforda przypomina sir Percivala. Używa "cudownego" kija wystruganego z trafionego piorunem drzewa, co jest aluzją do złamanego miecza z opowieści o Rycerzach Okrągłego Stołu. Drużyna, którą przybywa wspomóc Hobbs, nieprzypadkowo nazywa się zresztą Knights i kojarzy się z Rycerzami Króla Artura. Postać Hobbsa pozostaje owiana tajemnicą - nie wiemy, co działo się z nim przez 16 lat od czasu postrzału, jego niewiarygodne umiejętności sportowe robią wrażenie nadprzyrodzonych. Ta zagadkowa aura równoważona jest przez cięte, dowcipne dialogi i bezpretensjonalność z jaką Levinson opowiada tę magiczną, niepowtarzalną historię.




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...