Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Basen

Basen

Swimming Pool
dramat obyczajowy, Francja/Wlk. Brytania, 2003, 89 min.
reżyseria: Francois Ozon, François Ozon
obsada: Charles Dance, Charlotte Rampling, Jean-Marie Lamour, Ludivine Sagnier
Premiera w Ale kino+: 26.06.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 45 miejsce w rankingu
Basen
© dystrybucja StudioCanal. ALL RIGHTS RESERVED.

Brytyjka Sarah Morton (Charlotte Rampling) jest autorką poczytnych kryminałów. Sława i pokaźny majątek nie zaspokajają jednak jej twórczych ambicji. Sfrustrowana Sarah opowiada o tym swojemu wieloletniemu wydawcy Johnowi Bosloadowi (Charles Dance).

Ten znajduje idealne rozwiązanie twórczego kryzysu swojej klientki: krótkie wakacje w jego domu w Prowansji. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę. Sarah szybko się odnajduje w ciepłym klimacie południowej Francji i od razu przystępuje do pisania kolejnej książki. Ale jej radość trwa krótko, bo wkrótce w domu pojawia się nieoczekiwany gość - dorastająca córka Johna. Julie (Ludivine Sagnier) stanowi całkowite przeciwieństwo pedantycznej i zorganizowanej Sarah: jest spontaniczna, nieobliczalna i hałaśliwa. Zachowanie dziewczyny bardzo irytuje z natury spokojną Angielkę. Z czasem jednak Julie staje się dla pisarki fascynującym obiektem do obserwacji i między kobietami następuje zawieszenie broni. Do czasu, gdy w malowniczo położonej willi dochodzi do zbrodni - w basenie zostaje znalezione ciało kochanka Julie.

"Basen" to pierwszy anglojęzyczny film jednego z najbardziej cenionych we Francji reżyserów młodego pokolenia FRANCOISA OZONA. 37-letni artysta ma w dorobku wielokrotnie nagradzane filmy, tj.: "Sitcom", "Zbrodniczy kochankowie", "Krople na rozżarzonych kamieniach", "Pod piaskiem" czy "8 kobiet". W "Basenie" w postać Sarah wcieliła się aktorka o międzynarodowej renomie - Brytyjka Charlotte Rampling, z którą Ozon pracował już na planie "Pod piaskiem". 59-letnia gwiazda zadbiutowała w wieku 20 lat w "Sposobie na kobiety" Richarda Lestera, a sławę przyniosły jej kolejne filmy: "Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego i "Nocny portier" Liliany Cavani. W bogatym dorobku ma tak głośne tytuły, jak: "Zardoz", "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu", "Werdykt", "Max, moja miłość" czy "Harry Angel". Partnerująca Rampling zaledwie 25-letnia Ludivine Sagnier uważana jest już dziś za jedną z najlepszych francuskich aktorek. "Basen" to trzeci film, który nakręciła wspólnie z Ozonem. Wcześniej wystąpiła m.in. w produkcjach "8 kobiet" i "Krople na rozżarzonych kamieniach".

"Basen" zdobył m.in. Europejskie Nagrody Filmowe'03 w kategoriach: najlepsza aktorka, najlepsza reżyseria i najlepszy film oraz nominację do Złotej Palmy za reżyserię na MFF w Cannes'03, a także nominację do Cezara'04 dla Charlotte Rampling i Ludivine Sagnier.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...