Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Bat 21

Bat 21

Bat*21
dramat wojenny, USA, 1988, 100 min.
reżyseria: Peter Markle
obsada: Danny Glover, David Marshall Grant, Gene Hackman, Jerry Reed
Premiera w Ale kino+: 7.11.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
Bat 21

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia niezwykłego ocalenia zestrzelonego w dżungli podczas wojny w Wietnamie amerykańskiego podpułkownika.

Akcja tego opartego na faktach dramatu wojennego rozgrywa się podczas wojny amerykańsko-wietnamskiej. Podpułkownik Iceal Hambleton (Gene Hackman), ekspert od uzbrojenia rakietowego, podczas lotu rozpoznawczego zostaje zestrzelony i ląduje w środku dżungli, w dodatku na terytorium wroga. Jedyny sprzęt, jaki ma, to spadochron, apteczka, broń i radio, przez które nawiązuje kontakt z kapitanem Clarkiem (Danny Glover), pilotem samolotu zwiadowczego. Ten rusza na pomoc zestrzelonemu, choć szanse uratowania go są bardzo małe. Hambleton, świetny strateg, nie ma doświadczenia w rzeczywistych zmaganiach na lądzie. Nie ma też wody ani jedzenia, a radio, którym się posługuje, jest na podsłuchu Wietnamczyków. Jego ratownicy wymyślają jednak kod, dzięki któremu wskazują wyczerpanemu podpułkownikowi drogę ucieczki. W momencie ostatecznej próby Hambletona ratuje między innymi doświadczenie golfowego gracza.

Podpułkownik Iceal Hambleton, znany pod pseudonimem "Bat 21", którego używał szyfrując radiowe komunikaty, został zestrzelony przez wrogie wojska w 1972 roku. Jego ocalenie dla Amerykanów było szczególnie ważne, ponieważ Hambleton znał wiele wojskowych tajemnic i strategicznych planów wojennych. Ostatecznie, mimo bardzo trudnych warunków, podpułkownika uratował z narażeniem własnego życia porucznik Tom Norris, który za ten wyczyn otrzymał odznaczenie Medal of Honor. Losy podpułkownika Hambletona, zmarłego na raka w 2004 roku, najpierw stały się podstawą bestsellerowej, wydanej w 1980 roku powieści Williama C. Andersona, a osiem lat później kanwą scenariusza filmu PETERA MARKLE'A (Anderson zgodził się zresztą na sfilmowanie tylko pod warunkiem, że sam zostanie współscenarzystą). Markle, dla którego był to trzeci po udanym debiucie "Youngblood" w 1986 roku film kinowy, ekranizację oparł głównie na relacji dwóch głównych bohaterów, aby sugestywnie przedstawić fenomen współdziałania ludzi w ekstremalnych sytuacjach.

Oszczędny pod względem efektów specjalnych film był jednocześnie odpowiedzią na nierealistyczną i przekłamaną, choć popularną wśród amatorów kina B serię "Rambo".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...