Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Batman

Batman


przygodowy, USA/Wlk. Brytania, 1989, 126 min.
reżyseria: Tim Burton
obsada: Jack Nicholson, Jerry Hall, Kim Basinger, Michael Keaton
Premiera w Ale kino+: 16.04.2011 r.
4.67
343
14 głosy | 294 miejsce w rankingu
Batman

Sukces mrocznej wizji Gotham City w oscarowym "Batmanie" to zasługa reżysera Tima Burtona i mistrzowskiej obsady. W rolach głównych występują Michael Keaton jako Człowiek-Nietoperz i Jack Nicholson jako terroryzujący miasto Jocker.

Gotham City to synonim miasta zła i korupcji. Nad sytuacją nie panuje komisarz Jim Gordon (Pat Hingle), ani prokurator Harvey Dent (Billy Dee Williams). Ale w mieście pojawia się zamaskowany mściciel, który rozprawia się z przestępcami - a przede wszystkim z demonicznym Jockerem (Jack Nicholson). Tożsamość Człowieka-Nietoperza próbuje odkryć piękna fotografka Vicky Vale (Kim Basinger). Ekranizacja komiksowych historii to sprawa ryzykowna. Niełatwo uszanować komiksową wizję świata i znaleźć dla niej filmowy wyraz. W przypadku "Batmana" kluczem do sukcesu okazała się wrażliwość estetyczna reżysera. TIM BURTON to specjalista od trudnych zadań, od lat z powodzeniem tworzący światy z pogranicza sennego marzenia i koszmaru. Wystarczy wspomnieć "Edwarda Nożycorękiego", czy "Gnijącą pannę młodą". W 1989 roku miał na koncie jednak filmy krótkometrażowe, odcinki seriali i zaledwie dwa filmy pełnometrażowe - w tym "Sok z żuka". Mimo to dla Warner Bros. było to wystarczającym argumentem, aby realizację "Batmana" powierzyć właśnie Burtonowi. Okazało się, że był to wybór najlepszy z możliwych. Filmowa wizja powala rozmachem. Nagrodzona Oscarem scenografia przywołuje klimat lat 30., a Gotham City Burtona przypomina "Metropolis" z ekspresjonistycznego arcydzieła Fritza Langa. Twórcy inspirowali się także dziełami barcelońskiego architekta, Antonio Gaudiego. Film nie stałby się jednak takim sukcesem, gdyby nie wyjątkowe poczucie humoru reżysera, który po mistrzowsku balansuje na pograniczu grozy, groteski i makabry. Śmiech jest u niego zawsze podszyty strachem, a strach ironią. Najpełniej ucieleśnia to anarchistyczna postać Jockera, w którego wciela się Jack Nicholson.

Po ogłoszeniu obsady, producent filmu otrzymał 50 tysięcy listów protestacyjnych. Fanom komiksu nie podobał się wybór odtwórcy roli tytułowej. Obawy okazały się bezzasadne. Batman Michaela Keatona jest mścicielem dystyngowanym i tworzy z szalonym Jockerem pasjonujący duet, a film Burtona, mimo początkowych protestów zagorzałych fanów komiksu, odniósł sukces komercyjny i uzyskał status dzieła kultowego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...