Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BAYTONG

BAYTONG

OK Baytong
dramat obyczajowy, Tajlandia, 2004, 98 min.
reżyseria: Nonzee Nimibutr
obsada: Jeeranan Manojam, Phoovarit Phumpuang, Saranya Kruengsai
Premiera w Ale kino+: 26.08.2005 r.
4.44
343
80 głosy | 520 miejsce w rankingu

"Baytong" to historia buddyjskiego mnicha, który jako dorosły człowiek po raz pierwszy opuszcza świątynię i z trudem przystosowuje się do świeckiej rzeczywistości, o której do tej pory zupełnie nie miał pojęcia. To także opowieść o życiu codziennym współczesnej Tajlandii, jej religijnych konfliktach i społeczeństwie doświadczającym gwałtownego procesu modernizacji.

Akcja toczy się na południu Tajlandii, przy granicy z Malezją - w regionie, w którym buddyjska większość sąsiaduje ze społecznością muzułmańską. Sąsiedztwo to w ostatnich latach nabrzmiało religijnymi i etnicznymi konfliktami, a islamscy fundamentaliści coraz częściej uciekają się do zamachów bombowych. W jednym z nich ginie samotna matka, osierocając malutką córeczkę. Wieść o tragedii dociera do brata zabitej, Thama - buddyjskiego mnicha, który całe życie spędził w klasztorze. Tham postanawia zaopiekować się pozbawionym opieki dzieckiem; opuszcza świątynię i przeprowadza się do miasta Baytong. Dla młodego mnicha, który wychował się w buddyjskim klasztorze konfrontacja ze świeckim światem będzie szokiem. Tham nie ma pojęcia o współczesnym życiu; musi nauczyć się wszystkiego od podstaw, poczynając od jazdy na rowerze, korzystania z telefonu i zapinania zamków błyskawicznych, skończywszy na opiece nad dzieckiem i prowadzeniu pozostawionego przez siostrę interesu. Do tych wyzwań dojdą wkrótce kłopoty sercowe; żyjący dotąd w celibacie Tham zakocha się w jednej z miejscowych dziewcząt. Najtrudniej jednak przychodzi bohaterowi tolerancja wobec przedstawicieli społeczności muzułmańskiej. Tham obarcza wyznawców islamu odpowiedzialnością za śmierć siostry. Były mnich przekona się, że zasady buddyzmu dużo trudniej stosować w codziennym życiu niż w izolowanej od świata świątyni.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...