Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BELFEGOR - UPIÓR LUWRU

BELFEGOR - UPIÓR LUWRU

Belphegor - Le fantome du Louvre
film fantasy, Francja, 2001, 92 min.
reżyseria: Jean-Paul Salome, Jean-Paul Salomé
obsada: Frederic Diefenthal, Frédéric Diefenthal, Julie Christie, Michel Serrault, Sophie Marceau
Premiera w Ale kino+: 14.06.2006 r.
5.00
343
10 głosy | 302 miejsce w rankingu
1
2

Oparta na niezwykle popularnym serialu z lat 60. historia upiora z egipskiej mumii, który wnika w ciało młodej Paryżanki.

Na początku nowego tysiąclecia do muzeum w Luwrze zostaje sprowadzona egipska mumia sprzed około trzech tysięcy lat. Podczas oględzin eksponatu z jego wnętrza wylatuje pomarańczowe widmo w kształcie ludzkiego szkieletu, co powoduje liczne, elektryczne zwarcia. Aby wyjaśnić te zjawiska kurator wystawy Bertrand Faussier (Jean-François Balmer) zaprasza do współpracy doświadczoną panią egiptolog Glendę Spender (Julie Christie), która szybko odkrywa, że zmumifikowane zwłoki należą do zamordowanego młodego mężczyzny, w dodatku pozbawionego tradycyjnego pochówku. Mumia grasuje nadal, wywołując spięcia, zwarcia i wybuchy, a nawet śmierć kilku muzealnych ochroniarzy. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy pewnej nocy widmo wciela się w młodą kobietę Lisę (Sophie Marceau), która do muzeum dostała się przypadkiem podczas prób złapania swojego... kota. Nad chaosem, za który pracownicy muzeum naiwnie obwiniają trwający remont Luwru, próbuje zapanować młody, przystojny elektryk Martin (Frédéric Diefenthal), który wpada w oko Lisie-Belfegorowi. Ich romans jednak - z oczywistych przyczyn - wydaje się niemożliwy. Chyba, że Belfegor dostanie to, czego chce i zostawi dziewczynę w spokoju.

"Belfegor - upiór Luwru" JEANA-PAULA SALOMÉ to kinowa wersja niezwykle popularnego, czteroodcinkowego serialu Claude'a Barmy, który w roku 1965, kiedy był emitowany, powodował ponoć gwałtowne pustoszenie paryskich ulic i kawiarni. Salomé ("Arsene Lupin"), który reżyserii uczył się u boku Claude'a Leloucha (asystował na planie "Jednych i drugich" z 1981 roku), w swojej interpretacji przygód legendarnego upiora postawił przede wszystkim na znakomitą obsadę. Obok weteranów kina Julie Christie i Michela Serraulta, reżyser zaprosił do współpracy idoli młodego pokolenia, Sophie Marceau i Frédérica Diefenthala, znanego szerokiej publiczności dzięki roli policjanta Emiliena z kolejnych części "Taxi" według scenariusza Luca Bessona. Nad stworzeniem postaci Belfegora przez ponad cztery miesiące pracował natomiast znany francuski specjalista od efektów specjalnych Alain Carsoux (m.in. "Pocałunek smoka", "Wasabi") oraz zespół dwudziestu animatorów i grafików ze studia Duboi. Nie zabrakło też mrugnięć oka do wielbicieli serialu - starszą kobietą w czerni, którą Lisa widzi na cmentarzu, jest Juliette Gréco, odtwórczyni głównej roli w serii o Belfegorze według Barmy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...