Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BERGMAN I TEATR

BERGMAN I TEATR

Bergman and the Teatre
film dokumentalny, Szwecja, 2004, 58 min.

Premiera w Ale kino+: 7.10.2007 r.
343

Druga część niezwykłej, pokazywanej w Cannes dokumentalnej trylogii poświęconej Ingmarowi Bergmanowi, nazywanej testamentem wielkiego mistrza. Tym razem artysta opowiada wybitnej szwedzkiej dokumentalistce Marie Nyreröd o swojej przygodzie z teatrem.

Ingmar Bergman, jeden z największych mistrzów kina, zmarły 30 lipca 2007 roku w wieku 89 lat, przez ostatnie lata mieszkał samotnie na oddalonej wyspie Färö na Morzu Bałtyckim. To właśnie tam odwiedziła go dokumentalistka Marie Nyreröd, by przeprowadzić długie rozmowy na temat jego życia i filmów. Był to jednocześnie pierwszy i jedyny raz, kiedy Bergman wpuścił do swojego pilnie strzeżonego przed dziennikarzami domu filmowca z włączoną kamerą. Tak powstała dokumentalna trylogia "Bergman i film", "Bergman i teatr" oraz "Bergman i wyspa Faro", która swoją premierę miała w 2005 roku na festiwalu w Cannes i stała się swego rodzaju testamentem filmowego mistrza.

W drugiej części cyklu Marie Nyreröd rozmawia z reżyserem o jego drugiej wielkiej pasji - teatrze. Wielki mistrz kina nie ukrywał, że wyżej od filmów cenił właśnie swoje dzieła teatralne. "Dzisiejszy przemysł filmowy to rzeźnia i prostytucja" - ostro podkreślał w jednym z ostatnich wywiadów, w którym też potwierdzał, że film przestał go już interesować i tworzyć chce już tylko w teatrze. Ten uwielbiał już w dzieciństwie, kiedy z kolegami i kuzynami bawił się pod stołem w teatrzyk kukiełkowy. Jak sam twierdzi, już wtedy rozwijała się w nim pasja reżyserska. Jako reżyser teatralny Bergman ma na koncie około 125 inscenizacji. Z unikalnych materiałów, zrealizowanych za kulisami Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie, którego Bergman był dyrektorem artystycznym, dowiadujemy się też, jak niezbędna dla jego życia twórczego była magia sceny i odsłaniającej się co wieczór kurtyny. Teatralną pasję wielkiego reżysera z innej strony przedstawia z kolei Erland Josephson, stały aktor Bergmana, który opowiada o tym, jak wiele czystej zabawy w młodości dostarczała im scena.

Dokument "Bergman i teatr" to również zapis spotkania dwóch osobowości. Nyreröd nie waha się zadawać śmiałych, intymnych wręcz pytań, powracać do smutnych wspomnień, prowokować. Swoją rozmówczynię mistrz traktuje z wielkim szacunkiem, bo też Nyreröd jest w Szwecji wyjątkowo cenioną popularyzatorką kultury. Urodzona w Arvice reżyserka studiowała dziennikarstwo na uniwersytecie w Sztokholmie, po czym w 1980 roku zaczęła karierę w szwedzkiej telewizji. Przez lata współpracowała przy kilkuset programach poświęconych filmowi, teatrowi i literaturze, ale ostatnio specjalizuje się przede wszystkim w dokumencie. Zrealizowała m.in. "A Question of Life" (2000) o pisarce Sarze Lidman oraz "Chelsea Hotel" (2002) o legendarnym, nowojorskim hotelu, który był wyjątkowo często odwiedzany przez największych artystów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...