Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BERGMAN I WYSPA FARO

BERGMAN I WYSPA FARO

Bergman and Faro Island
film dokumentalny, Szwecja, 2004, 58 min.

Premiera w Ale kino+: 17.10.2007 r.
343

Trzecia część niezwykłej, pokazywanej w Cannes dokumentalnej trylogii poświęconej Ingmarowi Bergmanowi, nazywanej testamentem wielkiego mistrza. Artysta opowiada tym razem o swoim życiu na maleńkiej wyspie Faro, na której spędził ostatnie 40 lat.

Ingmar Bergman, jeden z największych mistrzów kina, zmarły 30 lipca 2007 roku w wieku 89 lat, przez ostatnie lata mieszkał samotnie na oddalonej wyspie Faro. To właśnie tam odwiedziła go dokumentalistka Marie Nyreröd, by przeprowadzić długie rozmowy na temat jego życia i filmów. Tak powstała dokumentalna trylogia "Bergman i film", "Bergman i teatr" oraz "Bergman i wyspa Faro", która swoją premierę miała w 2005 roku na festiwalu w Cannes i stała się swego rodzaju testamentem filmowego mistrza.

W trzeciej, zamykającej cykl części pt. "Bergman i wyspa Faro" mistrz daje się namówić na zwierzenia najbardziej intymne. Opowiada o swoim dzieciństwie, które ukształtowało go na całe życie. Pokazuje miejsce, w którym kręcił "Personę" i gdzie się zakochał. Wylicza też swoje najstraszniejsze demony. Ich źródła tkwią często w dzieciństwie reżysera, które przeżył w cieniu swojego ojca, luterańskiego pastora Erika. Ten miał charakter tyrana naznaczonego najsurowszym, purytańskim protestantyzmem. Religijne obsesje i lęki oraz temat dysfunkcjonalnej rodziny, jaki nieprzerwanie przewija się w filmach Bergmana to właśnie wynik dziecięcych przeżyć małego Ingmara. Ukojenie Bergman znalazł dopiero na wyspie Faro, 160 km na południowy zachód od Sztokholmu. "Są tylko dwa miejsca, w których czuję się jak w domu - Faro i Rzym" - podkreślał często. Na wyspie miał siedem domów, w których znajdowały się pokoje dla jego dziewięciorga dzieci i pozostałej rodziny. W prywatnym kinie, zrobionym ze starej mleczarni, Bergman zgromadził z kolei swoją kolekcję 4,5 tysiąca filmów, z których codziennie o 15:00 wybierał jeden na osobisty seans. Na Faro też - jak życzył sobie sam Bergman - geniusz kina został pochowany.

Dokument "Bergman i wyspa Faro" to również zapis spotkania dwóch osobowości. Nyreröd nie waha się zadawać śmiałych, intymnych wręcz pytań, powracać do smutnych wspomnień, prowokować. Swoją rozmówczynię mistrz traktuje z wielkim szacunkiem, bo też Nyreröd jest w Szwecji wyjątkowo cenioną popularyzatorką kultury. Urodzona w Arvice reżyserka studiowała dziennikarstwo na uniwersytecie w Sztokholmie, po czym w 1980 roku zaczęła karierę w szwedzkiej telewizji. Przez lata współpracowała przy kilkuset programach poświęconych filmowi, teatrowi i literaturze, ale ostatnio specjalizuje się przede wszystkim w dokumencie. Zrealizowała m.in. "A Question of Life" (2000) o pisarce Sarze Lidman oraz "Chelsea Hotel" (2002) o legendarnym, nowojorskim hotelu, który był wyjątkowo często odwiedzany przez największych artystów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...