Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BERTRAND BLIER, CZYLI POCHWAŁA SPRZECIWU

BERTRAND BLIER, CZYLI POCHWAŁA SPRZECIWU

Bertrand Blier, L'homme tout contre
film dokumentalny, Francja, 2008, 43 min.

Premiera w Ale kino+: 27.03.2009 r.
343
BERTRAND BLIER, CZYLI POCHWAŁA SPRZECIWU
1
2

Kameralny portret jednego z najciekawszych twórców francuskiej komedii, reżysera erotyczno-romantycznej komedii "Za ile mnie pokochasz?" i oscarowego obrazu "Przygotujcie chusteczki".

"Reżyser przeprowadza w filmie własną psychoanalizę. Zamiast wydawać tysiące na psychoterapeutę, my, filmowcy, poddajemy się autopsychoanalizie. Zysk jest podwójny" - mówi w pierwszej scenie dokumentu "Bertrand Blier, czyli pochwała sprzeciwu" sam reżyser, twórca nagrodzonej Oscarem komedii "Przygotujcie chusteczki" i przewrotnej komedii romantycznej z Monicą Bellucci "Za ile mnie pokochasz?".

Blier, uważany za jedną z największych osobowości francuskiej komedii, w tym kameralnym, wyciszonym dokumencie odsłania kilka swoich twarzy. Kamera pozornie jest mu poddana - twórcy pozwalają reżyserowi na swobodne opowieści o rodzinie, ojcu-aktorze, o swoim podejściu do kobiet. Rozluźniony Blier powoli się odkrywa. "Nie wierzę w miłość. To kobiety same mnie tego nauczyły. Traktuje je wyłącznie jako relaks. Są ważniejsze rzeczy niż miłość - np. narodziny dziecka" - wyznaje.

Jego dzieciństwo naznaczone było strachem. "Ojciec uciekł ze stalagu i wciąż bał się, że po niego przyjdą" - opowiada. Wojna wyczerpała małżeństwo jego rodziców, oddaliła ich od siebie. Blier zdecydowanie bardziej związany był z ojcem, Bernardem Blierem, uhonorowanym w 1989 roku Cezarem za całokształt twórczości. "Kiedy nocami wracał z teatru, budził mnie, żebym z nim pogadał, zjadł kolację. Miałem wtedy 11 lat" - mówi reżyser, jednocześnie przyznając, że w jego relacji z ojcem nie było miejsca dla kobiet, nawet dla matki.

Wcześnie zaczął życie erotyczne - dość wcześnie zaczął też podchodzić do erotyki cynicznie. "Na planie podszczypuję kobiety tylko jako aktor. Jako reżyser nie mogę - to zabronione" - wyznaje bez ogródek. Czasem jednak jego cyniczna maska pęka i pojawia się inny Blier. Kiedy zbierał materiały do filmu "Hitler? Nie znam" (1963), odkrył świat tzw. trudnej młodzieży - świat zupełnie mu obcy. "Widziałem 12-latkę w ciąży, która w poprawczaku bawiła się lalką. Nigdy nie zapomnę tego obrazu" - mówi.

Nie ukrywa, jak emocjonalnie podchodzi do swojej pracy. Kiedy jego film "Jaja" (1974) odniósł olśniewający komercyjny sukces, Blier - żeby się uspokoić - przez dwa miesiące układał puzzle składające się z 5 tysięcy kawałków.

Ma na koncie wielką nagrodę jury w Cannes i trzy Cezary, Srebrną Muszlę w San Sebastian i statuetkę Świętego Jerzego z Moskwy, a także Wielką Nagrodę Europejskiej Akademii z Wenecji. Niezwykły duet reżyser-aktor stworzył z Gerardem Depardieu, reżyserował Miou-Miou, Anouk Grinberg, Marię Schneider i Monicę Bellucci. Uwielbia język komedii, jest mistrzem typowo francuskiej farsy, bezpruderyjnym wielbicielem kobiet. Jego niezwykły styl widzowie mogą poznać dzięki jednemu z najlepszych jego obrazów, komedii "Przygotujcie chusteczki" z Gerardem Depardieu i Carole Laure.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...