Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BEST

BEST


dramat, Wlk. Brytania, 2000, 102 min.
reżyseria: Mary McGuckian
obsada: Ian Bannen, Ian Hart, Jerome Flynn, John Lynch
Premiera w Ale kino+: 31.08.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 96 miejsce w rankingu
1
2

Błyskotliwa biografia jednego z najlepszych piłkarzy wszech czasów, George'a Besta, ikony swingującego Londynu lat 60.

George Best (John Lynch), legendarny piłkarz Manchester United, po śmierci swojego mentora, sir Matta Busby'ego (Ian Bannen) wspomina swoje życie. Sportową karierę zaczynał jako siedemnastolatek. Wtedy właśnie wypatrzył go łowca talentów i zaproponowano mu kontrakt z Manchesterem. Kilka miesięcy później zwykły chłopak z Belfastu grał w jednej drużynie z ówczesnymi idolami kibiców piłki nożnej. W 1968 roku, mając zaledwie 22 lata, osiągnął w futbolu wszystko. Zdobył nie tylko Puchar Europy, ale również tytuł króla strzelców ligi angielskiej i tytuł najlepszego piłkarza w plebiscycie "France Football". Sława i wielkie pieniądze jednak - jak to zwykle bywa - szybko przewróciły w głowie młodemu Bestowi. Stał się bywalcem nocnych klubów, uzależnił się od hazardu i alkoholu. Jego kariera skończyła się jeszcze szybciej, niż się zaczęła. Ale Best nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Powróci w latach 60., jako jedna z ikon ogarniętego beatlemanią, swingującego Londynu.

To właśnie portret tego przełomowego okresu w dziejach londyńskiej kultury krytycy uznali za najważniejszy w filmie MARY MCGUCKIAN. Historia autodestrukcji Besta była niejako wpisana w atmosferę stolicy Anglii, a jego biografia - w pomysłowy sposób przedstawiona przez pochodzącą z północnej Irlandii reżyserkę - wydaje się kluczem do zrozumienia klimatu tamtego miasta. McGuckian zadebiutowała sześć lat wcześniej filmem "Words Upon the Window Pane", który jednak nie wszedł do szerokiej dystrybucji. Jej kolejny obraz "To jest morze" (1997), w którym główną rolę zagrała jedna z najciekawszych brytyjskich aktorek, znana z "Kodeksu 46" i "Rozpustnika" Samantha Morton, prezentowany był już m.in. na festiwalu w Bostonie. "Best", którego scenariusz McGuckian pisała wraz z mężem, Johnem Lynchem, odtwórcą głównej roli, zdobył nagrodę jury na Temecula Valley International Film Festival oraz nagrodę na Ft. Lauderdale International Film Festival za kreację Lyncha. Pochodzący z Irlandii aktor szacunek krytyki zdobył już swoją debiutancką rolą w filmie "Cal" (1984) Pata O'Connora. Później grał m.in. u Agnieszki Holland w "Tajemniczym ogrodzie", Dereka Jarmana w "Edwardzie II" czy w "Przypadkowej dziewczynie" u boku Gwyneth Paltrow.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...