Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BESTIA

BESTIA


dramat psychologiczny, Polska, 1979, 94 min.
reżyseria: Jerzy Domaradzki
obsada: Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Wojciech Alaborski
Premiera w Ale kino+: 15.11.2005 r.
3.00
343
3 głosy | 778 miejsce w rankingu

Swobodna ekranizacja "Diabła" Lwa Tołstoja. Opowieść o demonicznej namiętności, która doprowadza do upadku młodego ziemianina i patriotę.

Akcja toczy się tuż przed wybuchem I Wojny Światowej. Paweł Sarnawski (Wojciech Alaborski) jest młodym właścicielem ziemskim. Po kilku latach studiów w Szwajcarii wraca do rodzinnego majątku w będącej wówczas częścią zaboru pruskiego Wielkopolsce. Folwark podupada, ale świetnie wykształcony, nowocześnie myślący i pełen entuzjazmu Paweł zabiera się energicznie do pracy. Bierze pożyczki, kupuje nowoczesne maszyny, modernizuje gospodarstwo. Ma mentalność pozytywisty i nie zaniedbuje pracy społecznej. Młody dziedzic zaraża miejscowych chłopów ideami patriotycznymi i zakłada wraz z nimi konspiracyjną organizację - spiskowcy ćwiczą się w strzelaniu i planują przyłączenie się do powstających w sąsiedniej Galicji Legionów Polskich. Równie pomyślnie rozwija się życie osobiste bohatera, który żeni się z Anną (Krystyna Janda), dziedziczką sąsiedniego majątku. Sprawy przybierają zły obrót, kiedy starym, feudalnym zwyczajem zarządca folwarku podsuwa Pawłowi młodą dziewczynę imieniem Dorota (Anna Chodakowska). Początkowo wydaje się, że to epizod bez znaczenia. Bohater nie może jednak przestać myśleć o Dorocie i spotyka się z nią coraz częściej. Z czasem pożądanie zmienia się w obsesję, którą rujnuje małżeństwo Pawła. Młody dziedzic zaniedbuje folwark, a także pracę patriotyczną, co doprowadza do tragedii - pozbawieni przywódcy chłopi z założonej przez ziemianina organizacji giną przy próbie samodzielnego, nielegalnego przekroczenia prusko-austriackiej granicy. W akcie rozpaczy Paweł zabija Dorotę, w której widzi przyczynę wszelkiego zła i opowiada ludziom, że dziewczyna była wcieleniem diabła. Zostaje wzięty za szaleńca; jednym wyjściem dla bohatera pozostaje samobójstwo.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...