Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Bez grzechu

Bez grzechu


dramat obyczajowy, Polska, 1987, 75 min.
reżyseria: Wiktor Skrzynecki
obsada: Ewa Ziętek, Joanna Kreft, Olaf Lubaszenko, Sława Kwaśniewska
Premiera w Ale kino+: 17.08.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 261 miejsce w rankingu

"Bez grzechu" było debiutem fabularnym operatora filmowego i dokumentalisty, WIKTORA SKRZYNECKIEGO. Reżyser, jak przystało na autora dokumentów, oparł scenariusz na faktach. Inspiracją do powstania filmu były dwie znalezione w prasie historie.

Pierwsza dotyczyła człowieka, który w czasach stalinowskich zadenuncjował milicji własnego syna, wierząc, że w ten sposób pomoże chłopcu "wrócić na dobrą drogę". Oczywiście stało się inaczej. Więzienie zwichnęło życiorys młodego człowieka, zaś rodzina donosiciela zupełnie się rozpadła. Druga historia to losy młodej dziewczyny, która po opuszczeniu domu dziecka nie ma się gdzie podziać, ponieważ jej mieszkanie zajęli obcy ludzie. Skrzynecki połączył te dwa, w rzeczywistości nie związane ze sobą i rozgrywające się w różnych latach wątki w jedną opowieść.

Po wyjściu z domu dziecka Marta Jezierska (Joanna Kreft-Baka) odkrywa, że rodzinne mieszkanie zostało wynajęte obcym ludziom przez jej przebywającego za granicą brata. Aktualni lokatorzy nie cieszą się oczywiście z powrotu bohaterki, na wszelkie sposoby utrudniają jej życie i nie chcą oddać mieszkania. Tymczasem Marta zatrudnia się w szpitalu jako pielęgniarka i stara się odnaleźć swego zaginionego ojca. Pomaga jej w tym drugi brat, Janek (Edward Żentara), który właśnie wyszedł z więzienia, a także Jarek (znakomity, 19-letni Olaf Lubaszenko), były student socjologii i pracownik szpitalnej kostnicy. Krok po kroku bohaterka odkrywa ponurą tajemnicę, która spowodowała rozpad jej rodziny, brata zaprowadziła do więzienia, a ją samą do domu dziecka.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...