Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Bez ojca

Bez ojca

Die Vaterlosen
dramat, Austria, 2011, 104 min.
reżyseria: Marie Kreutzer
obsada: Andrea Wenzl, Andreas Kiendl, Emily Cox, Philipp Hochmair
Premiera w Ale kino+: 26.01.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 521 miejsce w rankingu
Bez ojca
1
2

Austriacka reżyserka Marie Kreutzer w nagrodzonym na tegorocznym Berlinale debiutanckim filmie "Bez ojca" pyta, co oznacza słowo "rodzina".

Niki (Philipp Hochmair) przyjeżdża do wiejskiego domu, w którym umiera jego ojciec. Niedługo po tym zjawia się jego rodzeństwo: Mizzi (Emily Cox) i Vito (Andreas Kiendl), a także, niespodziewanie, Kyra (Andrea Wenzl). Niki i Vito nie widzieli Kyry od czasu rozwiązania hipisowskiej komuny, w której mieszkali wraz z rodzicami, czyli od ponad dwudziestu lat. Mizzi w ogóle nie wiedziała o istnieniu siostry. Czworo dorosłych już ludzi zaczyna zgłębiać skrywane przez lata rodzinne tajemnice.

Pomysł na film zrodził się po obejrzeniu przez Marie Kreutzer programu telewizyjnego o austriackich komunach hipisowskich. Reżyserka miała wrażenie, że brak perspektywy dzieci dorastających w środowisku, w którym tradycyjnie przyjęte wzorce rodziny zburzono, jest ogromnym błędem. To właśnie zdecydowało o wyborze tematu jej debiutanckiego filmu "Bez ojca". Austriaczka pyta w nim, w jak dużym stopniu sami decydujemy o tym, co oznacza dla nas słowo "rodzina" oraz o tym, kogo obejmuje. Ciekawy scenariusz i świetnie poprowadzony zespół aktorski doceniło jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2011 roku, przyznając Kreutzer Nagrodę Specjalną za najlepszy debiut.

Austria już od czasów kina niemego mogła poszczycić się wieloma filmowymi sławami. Także teraz Austriacy są doceniani, swoje filmy pokazują na najważniejszych światowych festiwalach. W 2007 r. statuetkę Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" otrzymali "Fałszerze" w reżyserii Stefana Ruzowitzky'ego. Rok później nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał kryminalny "Rewanż" Götza Spielmanna, a Michael Haneke, obecnie jeden z najbardziej znanych i cenionych austriackich reżyserów, jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, w tym Złotej Palmy za "Białą wstążkę".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...