Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Bez skrupułów

Bez skrupułów

Infamous
dramat biograficzny, USA, 2006, 114 min.
reżyseria: Douglas McGrath
obsada: Daniel Craig, Gwyneth Paltrow, Lee Pace, Sandra Bullock, Sigourney Weaver, Toby Jones
Premiera w Ale kino+: 11.05.2017 r.
343
Bez skrupułów
© dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

W połowie lat 60. Truman Capote (Toby Jones) wpada na pomysł napisania książki ściśle opartej na faktach. Ameryka żyje wtedy brutalnym morderstwem popełnionym przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmerów z Kansas. Sprawcy, Perry Smith (Daniel Craig) i Dick Hickock (Lee Pace) siedzą w celi oczekując na wyrok.

Capote dostrzega w tej sprawie świetny materiał na książkę. Skrupulatnie zapisuje kolejne etapy procesu, tworzy wyczerpujące portrety zabójców, opisuje ich zachowanie w sądzie, a wreszcie reakcję na bezlitosny wyrok. W międzyczasie, wykorzystując strach jednego z morderców, Perry'ego, daje mu nadzieję na pomoc i wchodzi z nim w coraz bardziej intymną relację. Stopniowo zaciera się granica między osobistym zaangażowaniem a literacką wiwisekcją.

Truman Capote to jedna z najbardziej ekscentrycznych postaci w historii amerykańskiej literatury. Jego niezwykła inteligencja (215 IQ) i zdumiewająca pamięć (pamiętał 94 procent rozmów, które przeprowadził) szły w parze z egocentryzmem, narcyzmem, zniewieściałym stylem bycia i nieskrywanym homoseksualizmem. Literatura była dla niego największą świętością. Wyznawał zasadę, że w jej imię można dopuścić się nielojalności, obłudy i kłamstwa. Największe uznanie i popularność zdobył wydaną w 1966 roku dokumentalną powieścią "Z zimną krwią".

"Bez skrupułów" to czwarty film w dorobku reżyserskim DOUGLASA MCGRATHA, nominowanego do Oscara, BAFTY i Independent Spirit Award za scenariusz do "Strzałów na Broadwayu" Woody'ego Allena. McGrath debiutował jako reżyser komedią romantyczną "Emma" z Gwyneth Paltrow i Ewanem McGregorem. Dobre recenzje zdobył jego kostiumowy dramat "Nicholas Nickleby" z fantastycznym Jamiem Bellem w jednej z głównych ról. Ale to właśnie "Bez skrupułów" jest zdecydowanie najdojrzalszym obrazem w karierze McGratha.

Premiera filmu niefortunnie zbiegła się w czasie z pokazami obsypanego nagrodami "Capote" Bennetta Millera z Philipem Seymourem Hoffmanem. Choć oba filmy opowiadają z zasadzie o tym samym okresie, w którym Capote napisał swoją słynną książkę "Z zimną krwią", krytycy przyjęli późniejszą nieco produkcję McGratha z dużym entuzjazmem. "Film Douglasa McGratha ustępuje obsypanemu nagrodami "Capote'owi" bardzo nieznacznie, a pod niektórymi względami jest nawet lepszy" - pisał w "Co jest grane" Paweł Mossakowski.

Uwagę przykuł też mało znany brytyjski aktor Toby Jones, który po nagrodzonej Oscarem kreacji Hoffmana miał bardzo trudne zadanie, by pokazać w postaci Capote jeszcze coś nowego. Jones, który zagrał m.in. w "Pani Henderson", "Malowanym welonie", "Lawendowym wzgórzu" czy "Straży nocnej" Petera Greenawaya, pokazał jednak, że nie ustępuje klasą Hoffmanowi, a za swoją kreację otrzymał nagrodę krytyków z Londynu. W filmie partnerowały mu m.in. Sigourney Weaver i Gwyneth Paltow oraz zupełnie zaskakująca Sandra Bullock, która wcieliła się w przyjaciółkę Capote, Harper Lee.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Twórcy - Bez skrupułów (materiał wideo 21:12 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Twórcy





SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...