Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BEZ ZŁYCH INTENCJI

BEZ ZŁYCH INTENCJI

Absence of Malice
dramat, USA, 1981, 112 min.
reżyseria: Sydney Pollack
obsada: Bob Balaban, Melinda Dillon, Paul Newman, Sally Field
Premiera w Ale kino+: 21.08.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 453 miejsce w rankingu

Rządowe agencje prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa przywódcy związkowego. Dochodzenie utyka w martwym punkcie i jeden ze śledczych postanawia posłużyć się prasą, by przełamać impas.

Reporterka Megan Carter (Sally Field) dostaje kontrolowany przeciek, z którego wynika, że głównym podejrzanym jest niejaki Micheal Gallagher (Paul Newman). Ów spokojny właściciel sklepu monopolowego jest najprawdopodobniej niewinny, ale ma pecha być synem nieżyjącego już bossa mafii. Agenci mają nadzieję, że przeciśnięty przez prasę Gallagher da się sprowokować i podsunie jakiś trop do śledztwa. Zgodnie z planem reporterka zaczyna nękać sklepikarza. Ten stara się sprytnie kontratakować, jednak rozdmuchane przez gazety podejrzenia coraz bardziej rujnują mu życie osobiste i interesy.

SYDNEY POLLACK ("Tootsie", "Jeremiah Johnson") nigdy nie był uważany za wielkiego artystę czy wizjonera kina, ale jego rzemiosło jest imponujące; niewielu hollywoodzkich reżyserów może się z nim równać pod względem warsztatu i elegancji stylu. Jednym z dowodów umiejętności Pollacka jest dramat "Bez złych intencji".

Sydney Pollack stawia ważkie pytania o rolę mediów w życiu publicznym: jak daleko może posunąć się dziennikarz w zbieraniu informacji? Czy dociekając prawdy prasa ma prawo ingerować w prywatność osób postronnych? Znakomicie poprowadzony i zagrany dramat został gorąco przyjęty przez krytykę. Paul Newman otrzymał nominację do Oscara, a partnerująca mu Sally Field do Złotego Globu. Sydney Pollack po premierze "Bez złych intencji" na festiwalu w Berlinie odebrał honorowe wyróżnienie jury i nominację do nagrody za reżyserię. O krok od zdobycia Oscara był też młody, debiutujący scenarzysta filmu, Kurt Leudtke. Kilka lat później miał otrzymać statuetkę za scenariusz do innego obrazu Sydney'a Pollacka, "Pożegnania z Afryką."
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...