Ale kino+
alekino+
Film. BEZIMIENNI BOHATEROWIE

BEZIMIENNI BOHATEROWIE

The Guys
dramat, USA, 2002, 81 min.
reżyseria: Jim Simpson
obsada: Anthony LaPaglia, Irene Walsh, Jim Simpson, Sigourney Weaver
Premiera w Ale kino+: 10.09.2008 r.
4.50
343
9 głosy | 191 miejsce w rankingu

"Bezimienni bohaterowie" to jedna z pierwszych artystycznych reakcji na szok 11 września 2001. Film jest ekranizacją sztuki teatralnej opartej na faktach i napisanej na gorąco tuż po ataku na World Trade Center. W kameralnym dramacie Ann Nelson tragedia odbija się w spotkaniu dwojga osób: kapitana straży pożarnej i dziennikarki, która pomaga mu napisać wspomnienia o podwładnych poległych 11 września.

Joan (Sigourney Weaver) mieszka na Upper West Side na Manhattanie, należy do intelektualnej elity, jest pisarką i dziennikarką. Po atakach 11 września, bohaterka spotyka przypadkiem Nicka (Anthony LaPaglia), kapitana nowojorskiej straży pożarnej. Z dwunastu ludzi, którymi dowodził, ośmiu zginęło w World Trade Center. Niedługo kapitan będzie musiał wygłosić o nich pożegnalną mowę na uroczystościach żałobnych. Strażak czuje, że to zadanie ponad jego siły: jest raczej człowiekiem czynu niż słowa, ale przede wszystkim nie potrafi poradzić sobie emocjonalnie ze stratą kolegów. Kiedy Joan proponuje pomoc w napisaniu mowy pogrzebowej, Nick chętnie przyjmuje ofertę. W sensie pozycji społecznej, wykształcenia i stylu życia pisarka i strażak należą do dwóch różnych światów, ale wspólna praca nad epitafiami poległych, dla obojga będzie krokiem do przezwyciężenia poczucia bezradności i traumy, jaką był atak na Nowy Jork.

Za scenariuszem "Bezimiennych bohaterów" kryje się autentyczna historia. Nowojorska dziennikarka Ann Nelson, po tragedii 11 września naprawdę pomagała oficerowi straży pożarnej napisać pośmiertne wspomnienie o jego ludziach poległych podczas akcji ratowniczej w World Trade Center. Dla pisarki było to głębokie, poruszające doświadczenie. JIM SIMPSON, dyrektor off-Broadway'owskiego "Flea Theatre" zainspirował Nelson to napisania na ten temat sztuki teatralnej. Przedstawienie zostało wystawione pod sam koniec 2001, stając się jedną z pierwszych artystycznych reakcji na niedawną tragedię. Wkrótce potem Jim Simpson postanowił zekranizować sztukę. Zarówno w filmowej jak i teatralnej wersji "Bezimiennych bohaterów" główną rolę kobiecą zagrała Sigourney Weaver, prywatnie życiowa partnerka Simpsona. Billa Murraya, który na scenie wcielał się w strażaka Nicka, zastąpił w filmie Anthony LaPaglia.

Jim Simpson nie próbuje ukrywać teatralnej proweniencji swojego filmu; "Bezimienni bohaterowie" to obraz kameralny, niemal w całości rozgrywający się - niczym na scenie - w jednym wnętrzu, bez reszty oparty na dialogu i kreacjach pary odtwórców głównych ról. Sigourney Weaver i Anthony LaPaglia zdołali unieść złożony na ich barki ciężar; oboje grają oszczędnie i przekonywująco. Dzięki temu "Bezimienni bohaterowie" - rzecz o próbie radzenia sobie z emocjonalnym wstrząsem, o międzyludzkiej solidarności w obliczu nieszczęścia i o sile słowa, które może wiele zdziałać, gdy inne środki zawodzą - to film pozbawiony patosu, a jednak przejmujący.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...