Ale kino+
alekino+
Film. Beztroskie lata w Ridgemont High

Beztroskie lata w Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High
komedia, USA, 1982, 90 min.
reżyseria: Amy Heckerling
obsada: Forest Whitaker, Jennifer Jason Leigh, Judge Reinhold, Nicolas Cage, Sean Penn
Premiera w Ale kino+: 6.07.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 88 miejsce w rankingu
Beztroskie lata w Ridgemont High
1
2

Klasyk z lat 80., który doskonale oddaje ducha młodości: szalone czasy liceum, pierwsze przyjaźnie i miłości, a przede wszystkim dużo dobrej muzyki i zabawy. Reżyserka Amy Heckerling zabiera widzów do pewnego liceum w Kalifornii, którego uczniów zajmuje tylko jedno: rock'n'roll, imprezy i seks. W rolach głównych widzowie zobaczą m.in. stawiających pierwsze kroki w show-biznesie Seana Penna, Foresta Whitakera i 18-letniego wówczas Nicholasa Cage'a.

Szalone lata 80., jedno z liceów położonych w słonecznej Kalifornii. Życie uczniów tytułowej szkoły Ridgemont High zajmują przeróżne sprawy i problemy, związane z okresem dojrzewania: bunt wobec rodziców i nauczycieli, szalone imprezy, eksperymenty z używkami, pierwsze miłości, przyjaźnie i zawody sercowe. Jednym z najpopularniejszych chłopaków w szkole jest niejaki Jeff Spicoli (Sean Penn), w którego spektrum zainteresowań znajdują się surfing, palenie marihuany a przede wszystkim dobra zabawa. Są też klasowe piękności, chłopcy marzący o karierze sportowca czy mniej popularni pilni wzorowi uczniowie. Wszystkim im jednak przyświeca jedna dewiza: bawmy się, póki trwa młodość!

Rewelacyjny debiut pełnometrażowy reżyserki AMY HECKERLING, która w znakomity sposób oddała szalony klimat lat 80. Swój film oparła na powieści Camerona Crowe'a "Fast Times at Ridgemont High", który również zaadaptował ją na scenariusz. W efekcie ich współpracy powstała komedia przedstawiająca codzienność amerykańskich nastolatków żyjących w złotej erze lat 80. "Beztroskie lata w Ridgemont High" otworzyły jego twórcom drzwi do kariery: Amy Heckerling nakręciła potem kasowy hit lat 90. "I kto to mówi", stanęła także za kamerą seriali "Plotkara" i "Rake". Cameron Crowe z kolei zasłynął jako scenarzysta takich tytułów jak "Jerry Maguire", "U progu sławy", "Vanilla Sky" czy "Elizabethtown". Film stał się również trampoliną do kariery stawiających pierwsze kroki w show-biznesie Seana Penna, Foresta Whitakera i 18-letniego wówczas Nicholasa Cage'a. Widzowie znajdą tu wiele kultowych scen i cytatów. W 2000 roku obraz znalazł się na liście 100 najśmieszniejszych amerykańskich filmów wszech czasów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...