Ale kino+
alekino+
Film. Biała Masajka

Biała Masajka

Die Weisse Massai
melodramat, Niemcy, 2005, 126 min.
reżyseria: Hermine Huntgeburth
obsada: Antonio Prester, Jacky Ido, Katja Flint, Nina Hoss
Premiera w Ale kino+: 16.03.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 50 miejsce w rankingu
Biała Masajka

Pochodząca ze Szwajcarii Carola (Nina Hoss) spędza wakacje z narzeczonym w Kenii. Pewnego wieczoru poznaje Lemaliana (Jacky Ido), masajskiego wojownika. Jedno spojrzenie wystarczy, żeby Carola uległa silnej fascynacji mężczyzną.

Kiedy nadchodzi dzień powrotu do Europy, kobieta podejmuje zaskakującą decyzję. Postanawia zostać w Afryce i odnaleźć wioskę Lemaliana. Niedługo później zostaje jego żoną i zaczyna nowe życie. Dla ukochanego rezygnuje ze zdobyczy cywilizacji, porzuca dawne sprawy i uparcie wierzy, że z blond włosami i jasną skórą może stać się Masajką, jak jej mąż. Uczy go sztuki miłości, a nawet rozkręca w wiosce mały interes. Wkrótce jednak okazuje się, że miłość nie zawsze może pokonać bariery kulturowe i obyczajowe, a Szwajcarka pośród Masajów zawsze pozostanie kimś obcym.

Choć wydawać by się mogło, że historia opowiedziana w "Białej Masajce" to mało prawdopodobna fikcja, film HERMINE HUNTGEBURTH jest oparty na autentycznych wydarzeniach. Za jego podstawę posłużyła biograficzna powieść Corinne Hofmann. Książka odniosła niespodziewany sukces wydawniczy: przetłumaczona na 16 języków sprzedała się w 4 milionach egzemplarzy. Nic dziwnego, że o jej ekranizacji głośno było na długo przed premierą, a w samych Niemczech film przyciągnął do kin 2 miliony widzów.

Hermina Huntgeburth, doświadczona niemiecka reżyserka telewizyjna, zanim przystąpiła do realizacji obrazu, dużo czasu spędziła w Kenii wśród plemienia Samburu. "To plemię wyróżnia wielkie poczucie humoru i gościnność. Są także utalentowanymi aktorami. Corine Hofmann dobrze uchwyciła magię tych ludzi i miejsca, w którym żyją" - mówiła w wywiadach. Nagrodzona Niemiecką Nagrodą Filmową za "Im Kreis der Lieben" (1991) i Niemiecką Nagrodą Telewizyjną za "Der Boxer und die Friseuse" (2004) Huntgeburth początkowo rolę Lemaliana chciała powierzyć tubylcowi z plemienia Samburu, ale ostatecznie zrezygnowała obawiając się zbyt dużych problemów z komunikacją i różnic w światopoglądzie. W masajskiego przystojniaka ostatecznie wcielił się Europejczyk o afrykańskich korzeniach Jacky Ido, który poza epizodem w serialu "Laverie de famille" nie miał wcześniej żadnych filmowych doświadczeń. "Jacky przyjechał do Kenii jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć i dogłębnie poznał tamtejszą kulturę. Na jego korzyść przemawiał także wygląd - jest wysoki, przystojny i nie ma w sobie nic z Amerykanina. To ważne, bo Afrykanów dzieli od Europejczyków dużo mniej niż od Amerykanów" - mówiła o aktorze reżyserka. Na planie "Białej Masajki" partnerowała mu utalentowana niemiecka aktorka Nina Hoss, członkini prestiżowego Deutches Theater. Hoss, którą europejska publiczność zna przede wszystkim z roli w prezentowanych w Wenecji "Nagich" (2002) Doris Dörrie czy "Cząstkach elementarnych" (2006), ekranizacji głośnej powieści Michela Houellebecqa, w 2007 roku triumfowała na festiwalu w Berlinie tytułową, uhonorowaną Srebrnym Niedźwiedziem rolą w "Yelli" Christiana Petzolda. Za rolę zakochanej w Afrykańczyku Caroli otrzymała Bavarian Film Award dla najlepszej aktorki.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...