Ale kino+
alekino+
Film. BIAŁY ALIGATOR

BIAŁY ALIGATOR

Albino Alligator
film kryminalny, USA/Francja, 1996, 93 min.
reżyseria: Kevin Spacey
obsada: Faye Dunaway, Gary Sinise, Matt Dillon, Viggo Mortensen
Premiera w Ale kino+: 7.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 66 miejsce w rankingu

Film zaczyna się od nieudanego napadu zorganizowanego przez trzech drobnych przestępców. Kradzież, która miała być prostą i rutynową robotą, kończy się strzelaniną i desperacką ucieczką przed policją.

Milo (Gary Sinise), który pełni rolę mózgu gangu, zostaje ranny podczas wymiany ognia ze stróżami prawa. Osaczeni bandyci wpadają do podłego, nocnego baru pod szyldem Dino's Last Chance i zatrzymują jako zakładników właściciela, barmankę oraz trzech klientów. Knajpa zostaje otoczona przez policjantów sądzących, że mają do czynienia z kryminalistami wielkiego formatu. Wszystko wskazuje na to, że gangsterzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Najbardziej krewki z bandytów, psychopatyczny Law (William Fitchner), najchętniej spróbowałby wyrwać się z pułapki urządzając krwawą jatkę. Ranny Milo sugeruje, aby się poddać. Jego brat i przywódca bandy, Dova (Matt Dillon), stara się wykombinować jakiś podstęp. Tymczasem piątka zakładników usiłuje na różne sposoby wpłynąć na zdesperowanych przestępców i zapobiec nieuniknionej masakrze.

"Biały Aligator" był debiutem reżyserskim jednego z najbardziej utalentowanych amerykańskich aktorów średniego pokolenia, KEVINA SPACEY. Na swój pierwszy film gwiazdor wybrał kameralny, klaustrofobiczny dramat sensacyjny, którego fabuła przypomina nieco "Wściekłe psy" Quentina Tarantino.

Podobnie jak autor "Wściekłych psów" Spacey odwołuje się do konwencji sztuki teatralnej; większa część akcji jego filmu toczy się w niewielkiej, zamkniętej przestrzeni, ilość postaci drugoplanowych ograniczona jest do minimum. Klaustrofobiczna sceneria sprzyja starannemu portretowaniu bohaterów i uważnemu śledzeniu ich wzajemnych, dynamicznie zmieniających się relacji. Zbudowanie tych ostatnich przyszło debiutującemu reżyserowi o tyle łatwo, że na planie jego filmu stawiły się licznie aktorskie znakomitości. Wśród gwiazd "Białego Aligatora" znaleźli się m.in. Gary Sinise, Matt Dillon, Viggo Mortensen, William Fitchner, Faye Dunnaway i Joe Montegna. Doskonałe aktorstwo pomogło stworzyć reżyserowi cokolwiek statyczną, ale wciągającą i trzymającą w napięciu psychodramę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...