Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BIAŁY LABIRYNT

BIAŁY LABIRYNT

Smilla's Sense of Snow
thriller, Szwecja/Dania/Niemcy, 1997, 120 min.
reżyseria: Bille August
obsada: Gabriel Byrne, Jim Broadbent, Julia Ormond, Ona Fletcher, Tom Wilkinson
Premiera w Ale kino+: 25.02.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 30 miejsce w rankingu

Błyskotliwa glacjolog ze śladów na śniegu odczytuje prawdę o śmierci sześcioletniego chłopca. Znakomity, wieloznaczeniowy thriller twórcy "Domu dusz".

Smilla Jasperson (Julia Ormond), pół-krwi Inuitka, mieszka i pracuje w Kopenhadze. Jest glacjologiem - zajmuje się badaniem obszarów podbiegunowych i jest specjalistką od śniegu. Pewnego dnia, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, po powrocie do swojego mieszkania dowiaduje się, że sześcioletni Isaiah (Clipper Miano), jeden z jej sąsiadów, spadł z dachu i zginął. Isaiah i jego uzależniona od alkoholu matka przenieśli się do Kopenhagi z Grenlandii, ale nigdy nie przywykli do życia w wielkim mieście. Smilla, która szczerze lubiła chłopca, postanawia zbadać okoliczności jego śmierci. Wie, że malec miał lęk wysokości i sam nie wszedłby na dach. Ze śladów pozostawionych na śniegu odczytuje, że chłopiec - inaczej niż orzekła policja - nie ześliznął się z dachu sam. Rozpoczyna śledztwo, w którym pomaga jej sąsiad. Szybko jednak napotykają na zmowę milczenia.

Pokazywany w konkursie głównym w Berlinie "Biały labirynt" to film jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów duńskich. BILLE AUGUST swoją karierę zaczynał jako operator, ale pod koniec lat 70. postanowił zająć się reżyserią. Jego debiut "In my life" (1978) zakwalifikował się do konkursu głównego w Moskwie, a o dziewięć lat późniejszy "Pelle zwycięzca", z wybitną kreacja Maxa Von Sydowa, otrzymał Złotą Palmę w Cannes. W kraju sławę zdobył kilka lat wcześniej filmem "Zappa" (1983), którego kontynuacja "Tro, håb og kærlighed" do dziś utrzymuje tytuł najbardziej kasowego filmu w historii duńskiej kinematografii. Olśniony kinem Augusta Bergman osobiście powierzył twórcy reżyserię filmu o swoich rodzicach, do którego sam napisał scenariusz. "Dobre chęci", z Pernillą August, ówczesną żoną reżysera, zdobyły kolejną Złotą Palmę w Cannes, a Pernilla odebrała na tym festiwalu nagrodę dla najlepszej aktorki. Rok później August zrealizował jeden ze swoich najbardziej znanych filmów - "Dom dusz" z Meryl Streep, Jeremym Ironsem, Winoną Ryder i Antonio Banderasem.

Osnuty skandynawskim śniegiem thriller "Biały labirynt" to jeden z bardziej nietypowych obrazów Augusta, ponieważ twórca nieczęsto sięga po konwencję dreszczowca. Jak można się jednak było spodziewać nie jest to typowe kino gatunków. "Biały labirynt" ze świetną kreacją Julii Ormond, to raczej tułaczka po ludzkiej pamięci i inteligencji, wyprawa w podświadomość, w której z uwagą czytać trzeba najmniejsze ślady, aby poznać prawdę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...