Ale kino+
alekino+
Film. BIAŁY NIEDŹWIEDŹ

BIAŁY NIEDŹWIEDŹ


dramat wojenny, Polska, 1959, 90 min.
reżyseria: Jerzy Zarzycki
obsada: Adam Pawlikowski, Gustaw Holoubek, Stanisław Mikulski, Stanisław Milski, Teresa Tuszyńska
Premiera w Ale kino+: 22.01.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 509 miejsce w rankingu

Pod przebraniem zakopiańskiego białego niedźwiedzia ukrywa się zbiegły z transportu Żyd, który staje się później obiektem psychologicznych dociekań zafascynowanego uczuciem strachu niemieckiego majora.

Zimą 1942 grupa Żydów ucieka z transportu wiozącego ich do obozu koncentracyjnego. Jeden z nich, Henryk Fogiel (Gustaw Holoubek), dociera do domu profesora gimnazjum (Stanisław Milski), który utrzymuje się teraz z fotografowania turystów na ulicach Zakopanego. W pracy pomaga mu Michał (Stanisław Mikulski), który przebrany w skórę białego niedźwiedzia stara się przyciągnąć jak najwięcej klientów. Chłopak współpracuje z podziemiem, lecz zostaje zdemaskowany i zastrzelony przez gestapo. Jego miejsce zajmuje Henryk. Major von Hennenberg (Adam Pawlikowski) odkrywa jego żydowskie pochodzenie, jednak gwarantuje mu nietykalność w zamian za opowieści Henryka o jego odczuciach i przeżyciach w chwilach śmiertelnego zagrożenia. Henryk w rękach Niemca staje się czymś w rodzaju laboratoryjnego szczura. Zyskuje też jednak od majora coś w rodzaju szacunku, co próbuje wykorzystać, aby uratować swoje życie.

"Biały niedźwiedź" to film JERZEGO ZARZYCKIEGO, laureata Warszawskiej Syrenki - nagrody Klubu Krytyki Filmowej SDP za film "Zagubione uczucia" z 1957 roku. Również wówczas Zarzycki, opowiadając pozornie o problemach społecznych, skupił się na przeżyciach wewnętrznych swoich bohaterów - borykającej się z biedą, opuszczonej przez męża matce czwórki dzieci i jej zbuntowanego, najstarszego syna, który wreszcie przyłącza się do grupki ulicznych chuliganów. "Biały niedźwiedź" również jest opowieścią o tym, jak w ludzkiej psychice odbija się rzeczywistość - w tym wypadku koszmar niemieckiej okupacji i holocaustu. Jest to jednocześnie pierwszy film, w którym swój scenariuszowy talent objawił wybitny pisarz, Jerzy Andrzejewski. Już siedem lat wcześniej Andrzejewski pracował dla Zarzyckiego nad innym scenariuszem, ale do jego realizacji ostatecznie nie doszło. Była to pierwsza wersja "Miasta nieujarzmionego", inspirowanej opowieściami Władysława Szpilmana historii "warszawskiego Robinsona", usiłującego przeżyć w wysadzanej w powietrze Warszawie tragiczne wydarzenia 1944 roku. Nad tekstem wraz z Andrzejewskim pracował wówczas Czesław Miłosz, jednak ostatecznie ich wersja została poddana takim poprawkom, że Miłosz zdecydował się nawet wycofać swoje nazwisko.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...