Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BICZ BOŻY

BICZ BOŻY


film sensacyjny, Polska, 1966, 81 min.
reżyseria: Maria Kaniewska
obsada: Barbara Drapińska, Pola Raksa, Remigiusz Zarzycki, Stanisław Mikulski
Premiera w Ale kino+: 20.12.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 109 miejsce w rankingu

Satyryczna komedia z epoki Gomułki - historia o małomiasteczkowej hipokryzji obnażonej przez szantażystę z przypadku.

Dziesięcioletni Felek (Remigiusz Zarzycki) mieszka w małym miasteczku i nudzi się w nim śmiertelnie, marząc o wielkim mieście. To marzenie nie jest zupełnie nierealne. Brat Felka, Paweł (Stanisław Mikulski) jest milicjantem - gdyby dostał awans, mógłby uzyskać przeniesienie do Warszawy. Problem w tym, że w miasteczku nic się nie dzieje i milicja ma niewiele okazji by się wykazać. Rozczytujący się w książkach kryminalnych Felek wpada jednak na pewien pomysł. Chłopiec często słucha plotkujących przyjaciółek matki i sporo wie o drobnych sekretach sąsiadów. Bohater zaczyna rozsyłać do mieszkańców miasteczka anonimy, w których szantażuje ich, wypominając mniejsze i większe grzeszki. Plan Felka zakłada, że szantażowani obywatele pobiegną od razu na milicję i Paweł będzie mógł wreszcie poprowadzić jakieś śledztwo. Zamieszanie wywołane anonimami przerasta jednak wyobrażenia chłopca; drobne świństwa, małżeńskie zdrady i przekręty, o których mowa była w anonimach schodzą na drugi plan w obliczu poważniejszego zagrożenia - wszyscy, włącznie z Pawłem, przekonani są, że w mieście działa "niebezpieczny szantażysta". Felek zdaje sobie sprawę, że wpakował się w prawdziwe kłopoty.

Ozdobiona muzyką Wojciecha Kilara komedia w reżyserii znanej aktorki i okazjonalnie realizatorki filmów dla młodzieży MARII KANIEWSKIEJ przynosi satyryczne spojrzenie na gomułkowską, prowincjonalną Polskę. W "Biczu bożym" wystąpiły wielkie gwiazdy lat 60. - pamiętna z "Czterech pancernych" Pola Raksa oraz Stanisław Mikulski, który już niedługo dzięki serialowi "Stawka większa niż życie" miał stać się najpopularniejszym polskim bohaterem kina akcji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...