Ale kino+
KINO MÓWI
Film. BILARDZISTA

BILARDZISTA

The Hustler
dramat, USA, 1961, 129 min.
reżyseria: Robert Rossen
obsada: George C. Scott, Jackie Gleason, Myron McCormick, Paul Newman, Piper Laurie
Premiera w Ale kino+: 2.11.2008 r.
4.75
343
19 głosy | 280 miejsce w rankingu
1
2

"Bilardzista" to film o mistrzu gry, którego najgroźniejszym przeciwnikiem jest on sam. Nominowany do siedmiu Oscarów i nagrodzony dwiema statuetkami obraz przeszedł do historii za sprawą genialnej kreacji Paula Newmana.

Eddie Felson jest bilardzistą obdarzonym wielkim talentem i porównywalnie trudnym charakterem. Wraz ze swoim partnerem i mentorem Charlie'm (Myron McCormick) Eddie wędruje po kraju od jednej sali bilardowej do drugiej. Przyjaciele żyją z gry na pieniądze. Drobne sumy wygrywane w podejrzanych spelunkach nie zaspokajają jednak ambicji bohatera, którego prawdziwą pasją jest udowadnianie swojej wyższości nad przeciwnikami i smak zwycięstwa. Ta namiętność popycha Eddiego do pojedynku z legendarnym bilardzistą, zwanym Minnesota Fats (Jackie Gleason). W trwającej czterdzieści godzin bilardowej bitwie Felson ma duże szanse na wygraną. Problem w tym, że nie wie kiedy się wycofać. Bohater jest wcieleniem arogancji i ostatecznie traci wszystko - włącznie z wiarą we własne siły. Złamanego i topiącego frustrację w alkoholu gracza bierze pod swoje skrzydła manager Bert Gordon (George C. Scott). Ten podejrzany i niebezpieczny osobnik widział pojedynek z Minnesota Fats, wie jaki potencjał drzemie w Eddie'm i chce go wykorzystać do swoich celów. Grą, którą proponuje Bert Gordon, rządzą bezlitosne reguły - czy Eddie Felson jest gotów zapłacić za zwycięstwo jak najwyższą cenę?...

"Bilardzista" zabiera widza w świat podejrzanych lokali i zadymionych bilardowych sal, zaludnionych przez twardych mężczyzn grających według bezwzględnych reguł. Wbrew pozorom film ROBERTA ROSSENA nie jest jednak opowieścią o bilardzie, lecz studium charakteru gracza. Eddie Felson to niezwykła, inspirująca postać - nieświadomie dąży do samozniszczenia, nade wszystko pragnie zwyciężać, ale sam jest swoim najgroźniejszym przeciwnikiem. "Bilardzista" to pierwszorzędne kino czerpiące obficie z tradycji czarnego kryminału. Film zdobył Oscara za zdjęcia i dekoracje, ale Akademia przyznała mu jeszcze siedem innych nominacji we wszystkich najważniejszych kategoriach. Była wśród nich również nominacja dla Paula Newmana za tytułową rolę. Trzydziestosześcioletni aktor nie miał jeszcze wówczas statusu hollywoodzkiej supergwiazdy, ale właśnie fenomenalna rola w "Bilardziście" stała się jednym z przełomowych momentów w jego karierze. Ćwierć wieku później Newman powrócił do postaci Eddiego Felsona w "Kolorze pieniędzy" - wyreżyserowanym przez Martina Scorsese nieformalnym sequelu "Bilardzisty". Tym razem amerykańska Akademia nie miała wątpliwości - za drugie podejście do roli gracza, Newman otrzymał Oscara.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.