Ale kino+
alekino+
Film. BITWA O ANGLIĘ

BITWA O ANGLIĘ

Battle of Britain
dramat wojenny, Wlk. Brytania, 1969, 126 min.
reżyseria: Guy Hamilton
obsada: Christopher Plummer, Ian McShane, Kenneth More, Laurence Olivier, Michael Caine
Premiera w Ale kino+: 13.04.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu
BITWA O ANGLIĘ

Wspaniały paradokumentalny obraz jednej z najważniejszych bitew II Wojny Światowej ze znakomicie zrealizowanymi sekwencjami powietrznymi, które przeszły do historii kina.

Słynne zdanie rozpoczynające film: "Nigdy jeszcze tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" to kwintesencja znakomitego, efektownego, a jednocześnie bardzo rzetelnego filmu Guya Hamiltona. "Nieliczni" to piloci, którzy bronili Anglii przed niemieckim nalotem w 1940 roku. W ich szeregach, oprócz Brytyjczyków, znaleźli się m.in. Amerykanie i Polacy - Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa, był nawet jednym z głównych konsultantów reżysera. Anglik Guy Hamilton nie chciał bowiem nakręcić filmu propagandowego, podobnego do wielu powstających w latach 60. batalistycznych obrazów, które zamiast do historii odwoływały się do subiektywnych odczuć pokrzywdzonych wojną państw (tak było chociażby w kinematografii radzieckiej, konsekwentnie hołubiącej dokonania Armii Czerwonej). Dlatego otoczył się gronem historyków kilku narodowości, a każdej nacji poświęcił w swoim filmie oddzielne miejsce.

"Bitwę o Anglię" nakręcono z ogromnym rozmachem - specjalnie na potrzeby obrazu odrestaurowane zostały autentyczne samoloty (tylko niemieckie Messerschmitty zastąpiono hiszpańskimi replikami), a wszystkie ujęcia walki nakręcono w naturalnych plenerach w obawie, że sztucznie wyglądające makiety odbiorą filmowi autentyzm i powagę. Ale nie oddawanie hołdu lotnikom było celem GUYA HAMILTONA, tylko jak najrzetelniejsze, paradokumentalne niemal odtworzenie przebiegu bitwy, która wpłynęła na losy Europy.

Premiera "Bitwy o Anglię" okazała się wydarzeniem, a imponujące, jak na tamte lata, sceny walk powietrznych przeszły do historii kina. Do dziś obraz Hamiltona stawiany jest pośród najwybitniejszych prób oddania językiem kina jednej z największych tragedii XX wieku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...