Ale kino+
KINO MÓWI
Film. BIURO ZABÓJCÓW

BIURO ZABÓJCÓW

The Assassination Bureau
komedia, Wlk. Brytania, 1969, 110 min.
reżyseria: Basil Dearden
obsada: Curd Jurgens, Diana Rigg, Oliver Reed, Telly Savalas
Premiera w Ale kino+: 26.11.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 593 miejsce w rankingu

Ambitna dziennikarka wpada na trop szajki płatnych morderców. Aby rozbić organizację składa jej członkom zlecenie zabicia... ich szefa.

Jest rok 1906. Angielska dziennikarka Sonya Winter (Diane Rigg) wpada na trop elitarnej organizacji przestępczej o sugestywnej nazwie Biuro Zabójców. Okazuje się, że biuro działa od wielu lat, ale nikt do tej pory nie zajął się tą sprawą. Sonya odkrywa, że jest to stowarzyszenie płatnych morderców, którzy swój fach traktują poniekąd jako hobby. Za pieniądze zabijają tylko tych, którzy na to zasługują, dążąc jednocześnie do morderstwa doskonałego. Sonya, przy wsparciu londyńskiego wydawcy lorda Bostwicka (Telly Savalas), zamierza rozpracować szajkę na własną rękę. Spotyka się z Ivanem Dragomiloffem (Oliver Reed), przedsiębiorcą, który kieruje Biurem Zabójców i składa zlecenie na zabicie... właśnie jego. Dragomiloff nieoczekiwanie przyjmuje zadanie. Przedstawia sprawę wspólnikom, a ci z werwą zabierają się do przygotowań. Sonya, która już zaciera ręce licząc na szybki sukces, nie podejrzewa jednak, że Dragomiloff jest dużo bardziej przebiegły, niż jej się wydawało.

Nominowane do Złotego Globu "Biuro zabójców" to ekranizacja nieskończonej powieści Jacka Londona. London kupił podobno pomysł na tę powieść w 1910 roku od Sinclara Lewisa, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1930 roku. Napisał 109 stron powieści i stracił zapał. Dopiero po jego śmierci historyk literatury Robert L. Fish odnalazł powieść wśród rękopisów Londona, dopisał 50-stronicowe zakończenie i wydał ją drukiem w 1936 roku. Już sześć lat później filmowa adaptacja "Biura zabójców" trafiła na ekrany kin. Akcję przeniesiono ze Stanów Zjednoczonych do Anglii i ubarwiono romansem.

Główną rolę w "Biurze zabójców" zagrała Diane Rigg, świeżo po sukcesie serialu "Rewolwer i melonik", w którym zagrała pannę Peel - swoją najbardziej znaną rolę. Rigg od dziecka była indywidualistką. Jedna z nauczycielek, aby ujarzmić jej niepokorny charakter, zwróciła jej zainteresowania w stronę literatury i aktorstwa. Terapia okazała się strzałem w dziesiątkę. Diane ukończyła Królewską Wyższą Szkołę Dramatyczną i w 1957 roku zadebiutowała w teatrze. Dzięki serialowi "Rewolwer i melonik" stała się popularna, ale ściągnęła też na siebie zawiść kolegów z branży i niezdrową ciekawość mediów. Ponoć na planie serialu miała tylko dwóch przyjaciół: swojego partnera, Patricka Macnee i szofera. Dziś Rigg rzadko pojawia się na ekranie - można ją zobaczyć jako matkę przełożoną w "Malowanym welonie" Johna Currana. Chętnie za to działa na rzecz sztuki, teatru i filmu. Jest rektorem Uniwersytetu Stirling w Szkocji, członkiem zarządu Królewskiej Wyższej Szkoły Dramatycznej i szczęśliwą posiadaczką tytułu Dame Commander of the Order of the British Empire, nadanego jej przez królową Elżbietę II w 1994 roku. W "Biurze zabójców" partnerował jej m.in. Oliver Reed i Telly Savalas, czyli pamiętny inspektor Theo Kojak.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.