Ale kino+
alekino+
Film. BLASK

BLASK

Shine
dramat, Australia, 1996, 105 min.
reżyseria: Scott Hicks
obsada: Alex Rafalowicz, Armin Mueller-Stahl, Geoffrey Rush, Justin Braine, Noah Taylor
Premiera w Ale kino+: 4.03.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 64 miejsce w rankingu
BLASK

Historia kariery wielkiego pianisty, Davida Helfgotta. "Blask" to debiut reżyserski Scotta Hicksa z Oscarową rolą Geoffrey'a Rusha i przebój festiwalu Sundance 1996.

"Blask" to historia zainspirowana losami australijskiego pianisty Davida Helfgotta. Pomysł na film powstał, gdy reżyser SCOTT HICKS znalazł o nim w notatkę w gazecie i zafascynowany poszedł zobaczyć jego występ. Tego wieczoru spotkali się, co dało impuls do powstania filmu.

Młody David Helfgott pierwsze kroki w edukacji muzycznej stawia w Australii. Po paśmie sukcesów w krajowych konkursach pianistycznych, otrzymuje zaproszenie na stypendium do Stanów Zjednoczonych. Odrzuca je jednak pod wpływem ojca. Mężczyzna całą energię skupia na utrzymaniu rodziny jako nierozerwalnej całości, co niszczy jego relacje z dziećmi oraz niweczy szanse Davida na światowy sukces. Gdy nadarzy się druga szansa - wyjazd do Londynu - David Helfgott nie zaprzepaści jej. Musisz grać, jakby nie było jutra - mówi mu jego nauczyciel (John Gielgud). Helfgott podąży za tą radą aż na skraj szaleństwa.

Pianistę w różnych latach jego życia odtwarza aż trzech aktorów: Alex Rafalowicz, Noah Taylor oraz Geoffrey Rush, który daje prawdziwy, nagrodzony Oscarem, BAFTĄ i Złotym Globem popis aktorstwa. To właśnie rola w "Blasku" była przełomem w karierze Geoffreya Rusha - dzięki niej został zauważony poza Australią i zaczął dostawać ciekawe propozycje z Wielkiej Brytanii ("Elizabeth") oraz Stanów Zjednoczonych ("Zakochany Szekspir" czy seria "Piraci z Karaibów"). Już niedługo okaże się, czy do Oscara za "Blask" dołączy druga statuetka za świetną rolę logopedy-terapeuty w "Jak zostać królem" Toma Hoopera.

Debiut Scotta Hicksa, pokazywany na festiwalu Sundance, okazał się wielkim sukcesem. Film otworzył reżyserowi drzwi do Hollywood, da się jednak wyczuć, że jego żywiołem jest Australia, dokąd niedawno powrócił realizując film "Moi chłopcy" z Clivem Owenem.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...