Ale kino+
alekino+
Film. BLASZANY BĘBENEK

BLASZANY BĘBENEK

Tin drum
dramat obyczajowy, Niemcy/Polska, 1979, 140 min.
reżyseria: Volker Schlondorff, Volker Schlöndorff
obsada: Angela Winkler, Daniel Olbrychski, Katharina Thalbach, Mario Adorf
Premiera w Ale kino+: 26.08.2001 r.
5.00
343
5 głosy | 601 miejsce w rankingu

Adaptacja głośnej powieści Gunthera Grassa z 1959 roku, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes za film i reżyserię, oraz uhonorowana (jako pierwszy niemiecki film) Oskarem.

Wnikliwe studium mieszczańskiego środowiska, w którym prym wiedzie kołtuństwo i konformizm. Akcja rozgrywa się w Gdańsku w latach 1924-1945. Trzyletni Oskar Matzerath (David Bennent), syn Kaszubki (Angela Winkler) i Niemca (Mario Adorf), w wyniku buntu przeciwko okrutnym świecie dorosłych przestaje rosnąć. Swój protest wyraża poprzez uderzenia w blaszany bębenek, oraz przenikliwym krzykiem. Oczami dziecka oglądamy narodziny faszyzmu i terror wojny.

Polska premiera (zdjęcia kręcono m.in. w Gdańsku, Berlinie, Monachium i Paryżu) odbyła się dziesięć lat po premierze światowej. Powodem była scena gwałtu w gdańskiej piwnicy przez wkraczających do miasta żołnierzy Armii Czerwonej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...