Ale kino+
KINO MÓWI
Film. BŁĘDNY DETEKTYW

BŁĘDNY DETEKTYW

They might be giants
komedia, USA, 1971, 87 min.
reżyseria: Anthony Harvey
obsada: George C. Scott, Jack Gilford, Joanne Woodward, Lester Rawlins
Premiera w Ale kino+: 16.10.1999 r.
5.00
343
5 głosy | 292 miejsce w rankingu
© Universal

Emerytowany sędzia Justin Playfair (George C. Scott) poświęcił życie zaprowadzaniu ładu na ulicach Nowego Jorku. Fiasko tych starań i śmierć ukochanej żony doprowadziły go do kompletnego załamania nerwowego. W rezultacie popadł w paranoję i żyje w przekonaniu, że jest legendarnym detektywem Sherlockiem Holmesem.

Jego brat Blevins (Lester Rawlins) postanawia wykorzystać sytuację i przejąć kontrolę nad pokaźnym majątkiem Justina. W tym celu wynajmuje doktor Mildred Watson (Joanne Woodward), aby ta potwierdziła szaleństwo sędziego. Zafascynowana nietypowym przypadkiem kobieta chętnie podejmuje się zadania. Dzięki zbieżności nazwisk z przyjacielem i pomocnikiem Sherlocka Holmesa, Mildred szybko zdobywa zaufanie sędziego. Playfair mianuje ją swoją asystentką i stopniowo wciąga w swój świat. Od tej pory wspólnie przemierzają ulice miasta w poszukiwaniu geniusza zbrodni, nieuchwytnego, bo wyimaginowanego profesora Moriarty.

Film ANTHONY'EGO HARVEYA ("Lew w zimie") to niecodzienna, zabawna wariacja osnuta wokół prozy sir Artura Conan Doyle'a, autora przygód najpopularniejszego detektywa wszech czasów. Tytuł obrazu nawiązuje do innego ponadczasowego bohatera - walczącego z wiatrakami błędnego rycerza Don Kichota. Inteligentny scenariusz i aktorstwo dwójki głównych wykonawców sprawiło, że krytycy opiniotwórczego magazynu "Variety" uznali "Błędnego detektywa" za "przeoczony klejnot kinematografii". Popisowe role zagrali w nim George C. Scott i Joanne Woodward. Scott w momencie przyjęcia roli w "Błędnym detektywie" był świeżo po sukcesie w biograficznym "Pattonie", gdzie wcielił się w tytułowego generała, wybitnego stratega i jednego z największych wojskowych XX wieku. Rola ta przyniosła aktorowi jedynego w karierze Oscara, którego zresztą nie przyjął, sprzeciwiając się w ten sposób aktorskiej rywalizacji. W bogatym dorobku Scotta, na który składa się ponad 70 filmów są m.in. takie klasyki, jak "Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę" Stanleya Kubricka, "Anatomia morderstwa" Otto Premingera czy "Bilardzista" Roberta Rossena. Do niezapomnianych ról Joanne Woodward zaliczają się występy m.in. w "Trzech obliczach Ewy" (Oscar i Złoty Glob), "Rachelo, Rachelo" (Złoty Glob) i "Filadelfii" Jonathana Demme.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.