Ale kino+
alekino+
Film. BLIŹNIACY

BLIŹNIACY

Twins
komedia, USA, 1988, 102 min.
reżyseria: Ivan Reitman
obsada: Arnold Schwarzenegger, Chloe Webb, Danny DeVito, Kelly Preston
Premiera w Ale kino+: 21.09.2005 r.
4.00
343
4 głosy | 717 miejsce w rankingu

Popularna komedia o bliźniakach będących efektem medycznego eksperymentu z aktorską parą Arnold Schwarzenegger - Danny De Vito oraz zdjęciami Andrzeja Bartkowiaka.

Dla Arnolda Schwarzeneggera, który w Hollywood miał ugruntowaną pozycję szlachetnego mięśniaka rola w "Bliźniakach" IVANA REITMANA była wydarzeniem przełomowym. Znany głównie z ról Conana Barbarzyńcy czy niezniszczalnego robota w "Terminatorze" teraz mógł udowodnić, że oprócz ciała kulturysty ma jeszcze talent aktorski, a nawet - komediowy. "Bliźniacy" okazali się dużym sukcesem - film doceniła nie tylko widownia, ale i wybredni krytycy, a Reitman - idąc za ciosem - nakręcił jeszcze dwie komedie z Arnie'm w roli głównej: "Gliniarz w przedszkolu" i "Junior".

Tytułowi bliźniacy w żaden sposób nie są do siebie podobni. Nic dziwnego - ich pojawienie się na świecie było efektem medycznego eksperymentu, który w przypadku Juliusa (Arnold Schwarzenegger) okazał się sukcesem, ale już Vincenta (Danny DeVito) - wprost przeciwnie. Tak więc Julius, pielęgnowany przez zespół naukowców dorastał w laboratoryjnych warunkach na egzotycznej wyspie, Vincent z kolei poznawał twarde reguły życia w jednym z domów dziecka w Los Angeles. Jednak nie wolno nie doceniać rodzinnych więzów - gdy Julius dowie się o swoim bracie, bez wahania ruszy na jego poszukiwania. Zniechęci się tylko, kiedy okaże się, że wytęskniony Vincent jest karłowatym cwaniaczkiem żyjącym na bakier z prawem.

"Bliźniacy" mają też ważny akcent polski. Autorem zdjęć jest polski operator, absolwent łódzkiej filmówki Andrzej Bartkowiak, który karierę w Hollywood zaczynał od kręcenia reklamówek, aby zaraz później podjąć współpracę z samym Jamesem Ivorym ("The 5:48"). Bartkowiak współtworzył m.in. nominowany do Oscara "Werdykt" Sidneya Lumeta i nagrodzone pięcioma statuetkami "Czułe słówka" Jamesa L. Brooksa. Przez ostatnie lata zajął się przede wszystkim reżyserią thrillerów i filmów akcji ("Romeo musi umrzeć" czy "Doom").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...