Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Blizny przeszłości

Blizny przeszłości

Sling Blade
dramat, USA, 1996, 129 min.
reżyseria: Billy Bob Thornton
obsada: Billy Bob Thornton, Dwight Yaokam, Lucas Black, Natalie Canerday
Premiera w Ale kino+: 23.01.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
Blizny przeszłości
1
2

Nagrodzony Oscarem reżyserski debiut Billy'ego Boba Thorntona. Ten wybitny aktor radzi się doskonale po obu stronach kamery; w "Bliznach przeszłości" napisał dla siebie świetny scenariusz, zrealizował go jako mroczny, poruszający dramat i stworzył mocną kreację aktorską, która na długo zapada w pamięć.

Karl (Billy Bob Thornton) dobiega czterdziestki, ale większość życia spędził w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Trafił do niego jako dziecko, kiedy zabił własną matkę i jej kochanka. Po 25 latach lekarze decydują się wypuścić Karla na wolność. Mężczyzna jest opóźniony w rozwoju, ale nie wydaje się niebezpieczny dla otoczenia. Zapytany czy jeszcze kiedykolwiek mógłby kogoś zabić, Karl odpowiada, że nie widzi już powodu by kogokolwiek pozbawiać życia. Ta odpowiedź wystarcza; bohater zostaje zwolniony i wraca do rodzinnego miasteczka.

Karl jest może ociężały umysłowo, ale także wrażliwy, uczynny, uczciwy a do tego potrafi naprawić niemal wszystko, co wpadnie mu w ręce. Pracuje jako mechanik i szybko zdobywa sobie sympatię współmieszkańców. Szczególnie lubi go wychowujący się bez ojca chłopiec imieniem Frank (kapitalny Lucas Black). Dziecko i upośledzony mężczyzna zaprzyjaźniają się, a Linda, matka chłopca, nie widzi nic przeciwko temu, aby Karl zamieszkał w jej garażu. Innego zdania jest chłopak Lindy, niejaki Doyle (muzyk country Dwight Yaokam) - brutalny macho, który lubi zaglądać do kieliszka i spraszać do domu bandę swoich kumpli na hałaśliwe libacje. Doyle nie ukrywa pogardy dla wypuszczonego ze szpitala mężczyzny i nie waha się jej okazywać na każdym kroku. Szykanowany Karl martwi się jednak nie o siebie, lecz o Lindę i Franka. Bohater jest uważnym obserwatorem i bez trudu dostrzega, że kobieta i jej syn są nieszczęśliwi i boją się Doyle'a, który zmienia ich życie w piekło. Karlowi ta sytuacja coraz bardziej się nie podoba.

"Blizny przeszłości" to film obsypany nagrodami; krytycy nie szczędzili mu pochwał. Jeden z nich pisał, że gdyby "Forresta Gumpa" napisał William Faulkner, efekt przypominałby zapewne dzieło Thorntona. Za scenariuszem "Blizn..." nie stoi jednak żaden sławny pisarz, lecz właśnie sam BILLY BOB THORNTON, były muzyk country, charyzmatyczny aktor, który na potrzeby swojego reżyserskiego debiutu zaadaptował własną sztukę teatralną - i zdobył za ten scenariusz Oscara.

"Blizny..." działają na każdym poziomie. Thornton zaludnia ten świetnie napisany film barwnymi, precyzyjnie skonstruowanymi postaciami i obsadza je w mrocznym dramacie wiodącym do tragicznego finału, który jest nie tyle przewidywalny, ile nieunikniony. Reżyser i scenarzysta rezerwuje dla siebie postać głównego bohatera i tworzy niezwykłą kreację. Jego Karl to człowiek upośledzony, ale obdarzony złożoną osobowością; jest fundamentalnie dobry i jednocześnie niebezpieczny. Tłem dla popisowego aktorstwa Thorntona są solidne role drugoplanowe, a także znakomitości kina, które pojawiają się w epizodach; znalazł się wśród nich między innymi Jim Jarmusch, który kilka lat wcześniej reżyserował Thorntona w swoim "Truposzu".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...