Ale kino+
alekino+
Film. BOŁDYN

BOŁDYN


film wojenny, Polska, 1981, 119 min.
reżyseria: Czesław Petelski, Ewa Petelska
obsada: Daria Trafankowska, Henryk Talar, Marek Lewandowski, Tomasz Stockinger, Tomasz Zaliwski, Wirgiliusz Gryń
Premiera w Ale kino+: 10.11.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 625 miejsce w rankingu
BOŁDYN

Oparty na powieści Jerzego Putramenta film bez patosu pokazuje spustoszenie, jakie wojna czyni w człowieku. "Bołdyn" Ewy i Czesława Petelskich to także nowy, jak na czasy PRL-u, wizerunek bohatera wojennego.

Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej. Gdzieś na Białostocczyźnie stacjonuje oddział partyzancki pod wodzą samozwańczego generała Bołdyna (Wirgiliusz Gryń). Dowódca wymaga od swoich podwładnych całkowitego posłuszeństwa, nie znosi sprzeciwu, nie przyjmuje krytyki. Do tego jest osobą niezrównoważoną - momentami nie potrafi oddzielić jawy od snu. Swoje lęki próbuje topić w alkoholu, który jednak zamiast koić nerwy, wzmaga je, wywołując halucynacje. Bołdyn nie lubi bezczynności. To ona sprawia, że staje się autokratą. Świadomi tego żołnierze starają się nie prowokować bolesnych w skutkach sytuacji. Składają nieprawdziwe meldunki, informując generała o niespodziewanych ruchach wojsk niemieckich. Nie zdają sobie sprawy, że reakcją na nie będą niefortunne decyzje, które doprowadzą do tragedii.

"Bołdyn" to wojenny film psychologiczny. Twórcy na pierwszy plan wysuwają skomplikowane relacje między generałem a jego podwładnymi. Wojna wydaje się jedynie tłem, sceny walk pojawiają się sporadycznie. Ich miejsce zajmuje wewnętrzna walka generała. Nominowany do Złotych Lwów obraz CZESŁAWA i EWY PETELSKICH zupełnie pozbawiony jest otoczki propagandowej - bohaterstwo miesza się tu z matactwami i brakiem moralności. Bohater jest w oczach Petelskich człowiekiem z krwi i kości, a nie - wyidealizowanym herosem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...