Ale kino+
alekino+
Film. Bonnie i Clyde

Bonnie i Clyde

Bonnie and Clyde
kryminalny, USA, 1967, 112 min.
reżyseria: Arthur Penn
obsada: Estelle Parsons, Faye Dunaway, Gene Hackman, Michael J. Pollard, Warren Beatty
Premiera w Ale kino+: 7.03.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 56 miejsce w rankingu
Bonnie i Clyde
1
2

Warren Beatty i Faye Dunaway jako legendarna para gangsterów-buntowników w nominowanym do 10 Oscarów kultowym filmie Arthura Penna.

Bonnie (Faye Dunaway) po raz pierwszy zobaczyła Clyde'a (Warren Beatty), kiedy ten chciał ukraść samochód jej matki. Zamiast jednak wezwać policję, wdała się z nim w niezobowiązujący flirt, który zakończył się pierwszym wspólnym napadem. Wtedy jeszcze nie znali nawet swoich imion. Dla Clyde'a był to pierwszy dzień na wolności - właśnie wyszedł z więzienia. Dla Bonnie - pierwszy dzień nowego życia. "Jestem Clyde Barrow, a to Bonnie Parker. Napadamy na banki" - przedstawi ich wkrótce Clyde i zacznie tym samym jedną z najbardziej romantycznych gangsterskich epopei.

Bonnie Parker i Clyde Barrow to postaci autentyczne - działalność tych słynnych w Ameryce lat 30. złodziei szczegółowo relacjonowała ówczesna prasa. W rzeczywistości nie mieli w sobie nic efektownego: byli małoletnimi bandytami zdolnymi do zuchwałych rozbojów, ale też napadów dla paru groszy. Reżyser ARTHUR PENN nadał im jednak z goła inny wizerunek i sprawił, że w zbiorowej świadomości Bonnie i Clyde przetrwali jako piękni, błyskotliwi buntownicy o twarzach najbardziej pożądanych wówczas gwiazd kina: Faye Dunaway i Warrena Beatty. W filmie Penna to właśnie Bonnie i Clyde są się pozytywnymi bohaterami, przeciwko którym stają policja i małomiasteczkowy motłoch. Zresztą okradanie banków ma w filmie Penna znaczenie wielowarstwowe - nie chodzi przecież o zwykły napad na bank, ale o okradanie jednego z filarów kapitalizmu w czasach Wielkiego Kryzysu. Bonnie i Clyde stają się mitycznymi niemal buntownikami przeciwko systemowi, a w kinie zapowiadają mającą wybuchnąć rok później falę kontestacji. Film nominowano w dziesięciu kategoriach do Oscara, zdobył dwie statuetki - za zdjęcia i drugoplanową rolę żeńską dla Estelle Parsons. "Bonnie i Clyde" wyróżniono jeszcze dwiema BAFTAMI (jedna powędrowała do Faye Dunaway), siedmioma nominacjami do Złotych Globów i nagrodą dla najlepszego filmu na festiwalu Mar Del Plata.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...