Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Boski

Boski

Il Divo
dramat, Włochy/Francja, 2008, 113 min.
reżyseria: Paolo Sorrentino
obsada: Alberto Cracco, Anna Bonaiuto, Carlo Buccirosso, Flavio Bucci, Giorgio Colangeli, Giulio Bosetti, Lorenzo Gioielli, Piera Degli Esposti, Toni Servillo
Premiera w Ale kino+: 6.09.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu
Boski

Włochy, rok 1979. Carmine (Mino) Pecorelli, redaktor naczelny gazety "L'Osservatore Politico", specjalizuje się w ujawnianiu korupcyjnych skandali, w które zamieszani są znani politycy. Pewnego dnia zostaje zastrzelony, a krótko przed śmiercią publikuje artykuł na temat powiązań wybitnego polityka Giulio Andreottiego ze skandalem finansowym.

We wrześniu 1982 roku ginie w zamachu prefekt Palermo, generał Carlo Alberto Dalla Chiesa, który publicznie stwierdził, że frakcja andreottiańska jest infiltrowana przez Cosa Nostrę. Rok 1989. Giulio Andreotti (Toni Servillo) ma 70 lat i jest zgarbionym starcem, któremu dokucza migrena. Jego pomarszczona twarz nie wyraża absolutnie żadnych emocji. Aż trudno uwierzyć, że ten sędziwy mężczyzna jest najtwardszym graczem na włoskiej scenie politycznej. Wieloletni lider chrześcijańskich demokratów nie bez powodu nosi przydomek "boski". Jest premierem Włoch już siódmy raz. Otacza go grono zaufanych współpracowników, z których każdy ma określoną funkcję. Andreotti jest pewien władzy, podejmuje zaskakujące decyzje i rozdziela przywileje. W końcu decyduje się na kandydowanie na prezydenta. Przegrywa. W maju 1992 roku, gdy Zgromadzenie Narodowe wybiera głowę państwa, Cosa Nostra wysadza w powietrze samochód z nieprzekupnym sędzią Giovannim Falcone. Wkrótce nad Andreottim gromadzą się czarne chmury. Mąż stanu, który odparł w życiu nie jeden atak oponentów i czuje się całkowicie niezagrożony, zostaje oskarżony o powiązania z mafią oraz korupcję. Pozbawiony immunitetu, staje się bohaterem długotrwałego i żmudnego procesu.

"Jest strażnikiem czegoś cennego, kimś kto musi mieć dostęp do jakiegoś obcego wymiaru, do którego nie mamy dostępu" - miał powiedzieć o Andreottim wybitny reżyser Federico Fellini. Biografia legendarnego męża stanu robi wrażenie. Stabilny i wyważony, a przy tym stanowczy i nieprzejednany Giulio Andreotti był nazywany "Boskim Juliuszem" (po raz pierwszy przez dziennikarza Mino Pecorelliego), ale też "Belzebubem", z którego inspiracji miało miejsce większość niewyjaśnionych i krwawych wydarzeń w powojennej historii Włoch. Dla rodaków jest postacią niemal mityczną, uosobieniem władzy. Żaden inny Europejczyk nie sprawował jej zresztą tak długo. W okresie ponad 50-letnich rządów chadecji we Włoszech był 7 razy premierem, 8 razy ministrem obrony, 5 razy ministrem spraw zagranicznych, 3 razy ministrem gospodarki państwowej, 2 razy ministrem finansów, 2 razy ministrem bilansu i 2 razy ministrem przemysłu. Był także ministrem skarbu, spraw wewnętrznych, kultury i integracji europejskiej i przewodniczącym komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. W roku 1991 został ponadto mianowany dożywotnim senatorem. Dwa lata później oskarżono go o korupcję i związki z sycylijską mafią. Mimo wielu niejasności, proces zakończył się uniewinnieniem lidera chadeków, który już wcześniej wycofał się z życia politycznego.

Filmem na miarę postaci słynnego premiera okazał się dramat "Boski" w reżyserii PAOLA SORRENTINO ("Skutki miłości", "Przyjaciel rodziny") ze wspaniałą kreacją Toniego Servillo ("Skutki miłości", "Dziewczyna z jeziora"). Aktor, nagrodzony za tę rolę Europejską Nagrodę Filmową, miał trudne zadanie, bowiem jego bohater to nie tylko postać historyczna, ale także wciąż żyjąca. Spisał się doskonale idealnie naśladując mimikę, sposób chodzenia, charakterystyczne gesty i zastygły w bezruchu wyraz twarzy Andreottiego.

"Boski" Paola Sorrentino nie jest tradycyjną biografią. Reżyser koncentruje się na problemach premiera z wymiarem sprawiedliwości i jego powiązaniach z mafią, a także Andreottim jak osobie. Portretuje go jako twardego, zimnego i skrajnie podejrzliwego człowieka, który cierpi na bezsenność i chroniczne bóle głowy. Trudno zobaczyć go zdenerwowanego, a jego wizerunek to kwintesencja dwuznaczności. Paolo Sorrentino całkowicie potępia sposób prowadzenia przez niego polityki, ale też próbuje opowiedzieć o nim w sposób jak najbardziej uczciwy, nie umniejszając jego pozytywnych cech. Reżysera interesuje model politycznej aktywności, jaki wcielił w życie Andreotti. Skupia się na filozofii sprawowania przez niego władzy. Jego zdaniem bohater filmu poznał mechanizmy działania świata lepiej niż inni. Potrafił doskonale skupiać ludzi wokół siebie, kierować nimi i asymilować się w każdej grupie, a to w połączeniu z przebiegłością i inteligencją pozwoliło mu kierować Włochami przez całe lata. Reżyser konstruuje hipotezy, zadaje pytania, ale na żadne nie odpowiada.

"Boski" miał światową premierę w 2008 roku w Cannes, gdzie walczył o Złotą Palmę w konkursie głównym. Paolo Sorrentino otrzymał tam Prix du Jury za reżyserię. W rodzimej Italii film dostał aż 7 statuetek Davida di Donatello. Był także nominowany do Oscara.. Ponadto zdobył cztery nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej, z których ta aktorska dla Servillo zakończyła się zwycięstwem. Równie wysoko ocenili "Boskiego" krytycy określając obraz jako "połączenie "Ojca chrzestnego" z twórczością Felliniego".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Europa - Boski (materiał wideo 17:28 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Europa

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...