Ale kino+
alekino+
Film. BRAVADOS

BRAVADOS

The Bravados
western, USA 1958, 94 min.
reżyseria: Henry King
obsada: Albert Salmi, Gregory Peck, Henry Silva, Joan Collins, Lee Van Cleef, Stephen Boyd
Premiera w Ale kino+: 19.01.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 483 miejsce w rankingu

Klasyczny western przygotowany przez zgraną parę: reżysera Henry'ego Kinga i aktora Gregory'ego Pecka. "Bravados" to mroczna, podszyta melancholią opowieść o zemście i człowieku, którego sensem życia stał się odwet.

Jim Douglass (Gregory Peck) przybywa do małego miasteczka Rio Arriba w przeddzień egzekucji. Następnego dnia mają tu zostać powieszeni czterej złoczyńcy. Douglass to tajemniczy, małomówny samotny jeździec. Wiadomo tylko, że chce być świadkiem wykonania wyroku. Egzekucja nie dochodzi jednak do skutku, gdyż przestępcom udaje się uciec z więzienia. Okazuje się wówczas, że Jim Douglass tropił ich od miesięcy po amerykańsko-meksykańskim pograniczu. Samotny rewolwerowiec obwinia ich o zgwałcenie i zamordowanie swojej żony. Teraz sam staje na czele pościgu i postanawia wymierzyć sprawiedliwość Jest metodyczny, niezmordowany i nie spocznie, dopóki nie dopadnie zbiegów. Pragnienie zemsty bohatera urasta niemal do wymiaru obsesji.

Reżyser "Bravados", HENRY KING ("Śniegi Kilimandżaro", "Czuła jest noc", "Stary człowiek i morze"), to jedna z legend Złotej Epoki Hollywood. Ten doświadczony weteran Fabryki Snów w ciągu swojej kariery kilkakrotnie obsadzał w głównych rolach Gregory'ego Pecka - za każdym razem ze znakomitym rezultatem. W 1950 roku King nakręcił z Peckiem "Rewolwerowca" - obraz uznawany za jeden z najlepszych westernów wszech czasów. "Bravados" również należy do żelaznej klasyki gatunku. Obraz Kinga to posępna ballada o zemście i człowieku trawionym obsesją odwetu. Gregory Peck jest w tym filmie doskonały jako klasyczny westernowy "samotny jeździec", ale zarazem bohater wyjęty z formuły kina noir, człowiek z przeszłością, który gubi się w pościgu za złoczyńcami i staje się niemalże bardziej okrutny niż oni sami.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.