Ale kino+
alekino+
Film. Brudny glina

Brudny glina

Rampart
film kryminalny, USA, 2011, 108 min.
reżyseria: Oren Moverman
obsada: Anne Heche, Ben Foster, Brie Larson, Sigourney Weaver, Woody Harrelson
Premiera w Ale kino+: 10.03.2016 r.
4.00
343
4 głosy | 82 miejsce w rankingu
Brudny glina

Woody Harrelson, nominowany do Satelity i Nagrody Independent Spirit, w roli tytułowego "Brudnego gliny". Co kieruje głównym bohaterem - wiara we własną "misję" czy kompensacja braków? Czy filmy tego gatunku rzeczywiście pokazują, jak cienka jest granica między prawem a bezprawiem? Na te pytania spróbują odpowiedzieć prowadzący i goście magazynu "Kino Mówi".

Dave Brown (Woody Harrelson) to policjant z Los Angeles. Od dawna jest przekonany, że stoi ponad prawem i zasadami - dlatego sam ustala reguły i wymierza karę wedle własnego uznania. To poczucie nieograniczonej władzy, którą legitymizuje mundur, sprawiło, że stał się wyjątkowo brutalnym, aroganckim i agresywnym policjantem, często balansującym na granicy prawa. W życiu prywatnym również daje się poznać od gorszej strony - jest egoistyczny, nie umie zadbać o jedność rodziny, nie stroni od seksu z przypadkowymi kobietami. Jego bezkarność jako "brudnego gliny" wkrótce jednak będzie ukrócona. Zostaje sfilmowany, jak brutalnie bije czarnoskórego kierowcę. Wydarzenie to sprawia, że z dnia na dzień Dave Brown staje się wrogiem publicznym. Obracają się przeciwko niemu szefowie, rodzina i media.

Reżyser William Friedkin powiedział kiedyś, że najlepsi policjanci, jakich znał, mogliby spokojnie funkcjonować po drugiej stronie barykady. Czy filmy o "złych glinach" rzeczywiście pokazują, jak cienka jest granica między prawem a bezprawiem? Przyczynkiem do dyskusji w magazynie "Kino Mówi" będzie "Brudny glina" z rewelacyjnym Woodym Harrelsonem. Obraz wpisuje się w nurt filmów o złych policjantach, jak "Brudny Harry" z Clintem Eastwoodem, "Francuski łącznik" z Gene'em Hackmanem czy "Dzień próby" z Denzelem Washingtonem. "Brudny glina" był prezentowany w konkursie głównym na MFF w San Sebastián 2011, gdzie walczył o Złotą Muszlę.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Prawo i porządek - Brudny glina (materiał wideo 12:51 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Prawo i porządek

SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...