Ale kino+
alekino+
Film. BUFFALO SOLDIERS

BUFFALO SOLDIERS


komedia sensacyjna, Niemcy/Wlk. Brytania, 2001, 94 min.
reżyseria: Gregor Jordan
obsada: Anna Paquin, Ed Harris, Joaquin Phoenix, Scott Glenn
Premiera w Ale kino+: 12.07.2006 r.
3.00
343
3 głosy | 987 miejsce w rankingu

Moralna degrengolada jednostek armii Stanów Zjednoczonych. Film, który po tragedii 11 września przez dwa lata był zakazany w Ameryce.

Ray Elwood (Joaquin Phoenix), aby uniknąć 6-miesięcznej odsiadki w więzieniu, zaciąga się na 3-letnią służbę wojskową. Trafia do oddziałów US Army stacjonujących w Niemczech Zachodnich tuż przed upadkiem muru berlińskiego. Jest rok 1989, koniec zimnej wojny, więc żołnierze nie mają zbyt wielu bojowych zadań i najczęściej walczą jedynie z... nudą. Dla zabicia czasu Ray wdaje się więc w podejrzane interesy, wymienia z lokalnymi gangsterami broń na narkotyki, które później sprzedaje żołnierzom i uwodzi córkę jednego z przełożonych, zbuntowaną Robyn (Anna Paquin). Choć na wybryki swoich żołnierzy przymyka oko szef jednostki, mało rozgarnięty pułkownik Berman (Ed Harris), nieostrożny Ray jest jednak przez kogoś obserwowany. Jego sprawę prowadzi sierżant Lee (Scott Glenn), ojciec Robyn i weteran z Wietnamu, który został wysłany do jednostki, aby ukrócić korupcję i złodziejskie praktyki.

Chociaż nietrudno znaleźć w "Buffalo Soldiers" ślady filmów "Paragraf 22" Mike'a Nicholsa czy "MASH" Roberta Altmana, obraz australijskiego reżysera GREGORA JORDANA, syna zasłużonego w wojnie z Wietnamem pilota, ma w sobie jeszcze więcej gorzkiej ironii i sarkastycznego humoru. W "Buffalo Soldiers" stacjonujący pod Stuttgartem amerykańscy żołnierze nie wiedzą nawet, czy znajdują się we Wschodnich czy Zachodnich Niemczech i nie mają pojęcia, gdzie leży Berlin. Ponieważ wizja moralnego rozkładu, jaki dotyka armię w czasach pokoju, kłóciła się z oficjalnym wizerunkiem wojska USA rozpowszechnianym po tragicznych wydarzeniach września 2001, film Jordana został zakazany w Stanach jako "szkodliwy dla patriotycznego ducha Amerykanów" - do ograniczonej dystrybucji trafił dopiero w lipcu 2003 roku. Wyróżniony m.in. pięcioma nominacjami do nagrody BAFTA (m.in. w kategorii najlepszy film zagraniczny), najwięcej pochwał zebrał za znakomite aktorstwo. Widowni i krytykom szczególnie spodobał się Ed Harris w nietypowej dla siebie roli niezdarnego pułkownika (Harris sam wybrał tę postać, choć reżyser chciał, aby zagrał sierżanta Lee), uwagę zwrócił też Joaquin Phoenix ("Spacer po linie") i Anna Paquin, pamiętna Flora z "Fortepianu" (za rolę w filmie Jane Campion otrzymała wówczas Oscara). "Buffalo Soldiers" dla samego Jordana pozostaje jednym z najbardziej osobistych filmów. Reżyser, który jako syn żołnierza dorastał w bazie sił powietrznych w Australii, zawarł w nim wiele własnych obserwacji i doświadczeń z tamtego okresu. W odpowiedzi na decyzję o niedopuszczeniu jego filmu do dystrybucji mówił: "Myślę, że wytwórnie nie doceniają inteligencji widzów. I właśnie dlatego filmy stają się coraz głupsze. Sądzę, że dziś widownia bardzo potrzebuje ważnych filmów, które nie są sequelami i pustymi komediami. Weszliśmy w nową epokę i ludzie chcą wiedzieć jak najwięcej o tym, co się wydarzyło 11 września, jak sobie poradzić z tą tragedią, ale też jak rozpoznać własne błędy, żeby więcej ich nie popełnić".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...