Ale kino+
alekino+
Film. Bullitt

Bullitt


film akcji, USA, 1968, 113 min.
reżyseria: Peter Yates
obsada: Jacqueline Bisset, Robert Duvall, Robert Vaughn, Steve McQueen
Premiera w Ale kino+: 20.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 69 miejsce w rankingu
Bullitt

Cieszący się uznaniem kryminał opowiada o tym, jak Frank Bullit (Steve McQueen), twardy porucznik policji, ściąga na siebie niebezpieczeństwo. Podczas akcji - znajdujący się pod jego ochroną świadek ginie, a dwóch kolegów zostaje rannych.

Uciekając się do nieetycznych metod, działając niezależnie od władz i zwierzchników, McQueen próbuje wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Chcąc zwabić zabójców, utrzymuje w tajemnicy śmierć informatora, jednak gdy w motelu zostaje znalezione ciało kobiety, decyduje się ujawnić szokującą informację.

Trwająca 9 min, 42 sek. sekwencja szaleńczego pościgu po ulicach San Francisco należy do najwspanialszych i najbardziej pamiętnych w historii kina, ona też stała się inspiracją dla podobnych scen w wielu późniejszych filmach, takich jak: "Francuski łącznik" (1971) czy "Ronin" (1988).

Podczas trwających trzy tygodnie zdjęć do scen pościgu wykorzystano dwa Mustangi oraz Dodge Chargers, dostarczone przez Ford Motor Company w ramach promocyjnej umowy z wytwórnią Warner Bros. Po zakończeniu zdjęć jeden z ocalałych Mustangów został kupiony przez członka ekipy, a Steve McQueen, który sam brał udział w niebezpiecznych ujęciach, bez powodzenia próbował odkupić samochód.

Kreując swojego bohatera McQueen wzorował się na sylwetce inspektora ds. zabójstw z San Francisco - Dave'a Toschiego, który zasłynął dzięki rozpracowaniu "zabójstw Zodiaku". McQueen miał nawet kopię specjalnej, zakładanej na ramię kabury, jaką nosił inspektor.

Była to pierwsza w głównym nurcie hollywoodzkiego kina produkcja, w której scenariuszu pojawiło się przekleństwo ("Bullshit!"). "Bullitt" dostał Oscara za "Najlepszy montaż", był też nominowany w kategorii Najlepszy dźwięk. Film oparty na powieści Roberta L. Pikesa pt. "Mute Witness".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...