Ale kino+
alekino+
Film. BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA

BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA

Sunset Boulevard
dramat, USA, 1950, 110 min.
reżyseria: Billy Wilder
obsada: Erich von Stroheim, Fred Clark, Gloria Swanson, William Holden
Premiera w Ale kino+: 7.06.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 184 miejsce w rankingu

Przebrzmiała gwiazda kina niemego podejmuje desperacką próbę powrotu na ekrany w epoce dźwięku. Najambitniejszy film o micie Hollywood.

Norma Desmond (Gloria Swanson), królowa kina niemego, kończy swoją karierę wraz z nadejściem epoki kina dźwiękowego. Choć jednak wszyscy myślą, że podstarzała gwiazda już nie żyje, ona mieszka w swojej eksentrycznej willi przy Bulwarze Zachodzącego Słońca. Jej jedynym towarzyszem i opiekunem jest Max von Mayerling (Erich von Stroheim), kiedyś reżyser, odkrywca jej talentu, dziś już tylko lokaj. Norma, odsunięta w cień nowych gwiazd, nie może pogodzić się z końcem kariery. "Ja jestem nadal wielka. To filmy stały się małe" - powtarza, podkreślając, że prawdziwi aktorzy nie potrzebują dialogu, ponieważ "mają twarze". Iluzję podtrzymuje zresztą Max - to on pisze listy od wielbicieli, które wciąż wypełniają skrzynkę Normy. Ale pewnego dnia w tej willi-grobowcu pojawia się wysłannik ze współczesnego świata, Joe Gillis (William Holden), który ma opracować scenariusz o Salome, nad którym pracuje Norma. Tekst okazuje się koszmarem, ale Joe nie daje za wygraną. Postanawia zbliżyć się do gwiazdy i poznać jej sekrety. Staje się jej powiernikiem, współpracownikiem, a wreszcie kochankiem. Scenariusz o Salome jest już tylko przykrywką. Gillis tworzy bowiem własny tekst, którego bohaterką jest upadła gwiazda kina niemego. Kiedy Norma odkrywa zdradę, nadchodzi tragiczny finał. Ten jednak, dzięki kreacyjnym umiejętnością Maxa, również staje się elementem tworzonej dla Normy iluzji. Magia kina triumfuje po raz ostatni.

"Bulwar Zachodzącego Słońca", film o życiu, które staje się kinem, to nie tylko najlepszy obraz w twórczości BILLY'EGO WILDERA, ale również najlepszy obraz o kinie w historii Hollywood. Zrealizowany niemal na ćwierćwiecze epoki dźwięku dramat to swoisty hołd dla kina i tych, bez których Hollywood nigdy by nie powstało. Wilder, twórca "Słomianego wdowca" czy "Pół żartem, pół serio", wykorzystując zaskakującą narrację (historię opowiada pływający w podświetlanym basenie trup), przedstawił obrazoburczą jak na tamte czasy wizję Hollywood. Fabryka Snów jest tu mroczną, ironiczną i przepojoną smutkiem przemijania panoramą kulis chwały, a pielęgnowany przez dekady kult gwiazd gorzką fatamorganą, za którą czai się obłęd. Iluzję ekranu reżyser zresztą umiejętnie przełamuje.

Normę gra w "Bulwarze Zachodzącego Słońca" Gloria Swanson, wielka diva kina przeddźwiękowego - to z nią o miano królowej kina rywalizowała Pola Negri. Ona też, podobnie jak bohaterka Wildera, zakończyła karierę, kiedy pojawił się dźwięk. W jej lokaja wciela się wielki Erich von Stroheim, znakomity reżyser ("Złoto", "Szalone żony"), aktor ("Towarzysze broni"), ale również kreator własnego mitu - nauczyciel pokoleń gwiazd i specjalistów od marketingu. Stroheim, jak filmowy Max, nakręcił ze Swanson "Królową Kelly", dziś uznawaną za arcydzieło kina niemego. Fragment tego filmu Norma pokazuje zresztą Gillisowi udowadniając wyższość ciszy nad dźwiękiem. W "Bulwarze..." przewijają się również inne cienie dawnego Hollywood. W studiu, które odwiedza Norma prawdziwy Cecil B. DeMille, twórca potęgi Fabryki Snów i mitu Swanson, kręci superprodukcję "Samson i Dalila" (1949), a podczas ponurego brydża starych aktorów zapomniany geniusz Buster Keaton rzuca tylko jedno, znaczące słowo: "Pas".

"Bulwar Zachodzącego Słońca", nominowany w jedenastu kategoriach do Oscara, zdobył ostatecznie trzy statuetki (m.in. za scenariusz) oraz cztery Złote Globy (w tym dla Wildera i Swanson).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...