Ale kino+
alekino+
Film. BUNT NA BOUNTY

BUNT NA BOUNTY

Bounty
dramat, USA/Wlk. Brytania, 1984, 126 min.
reżyseria: Roger Donaldson
obsada: Anthony Hopkins, Daniel Day-Lewis, Laurence Olivier, Mel Gibson
Premiera w Ale kino+: 19.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 546 miejsce w rankingu
BUNT NA BOUNTY

W 1788 roku dowodzący brytyjskim żaglowcem "Bounty" kapitan William Bligh (Anthony Hopkins) odkrył na Pacyfiku na południe od Nowej Zelandii archipelag wysp, które nazwał imieniem swojego statku.

W czasie postoju na Tahiti podróżujący na "Bounty" przyrodnicy zajęli się opracowywaniem zebranych roślin, a załoga odpoczywała w towarzystwie pięknych mieszkanek wyspy. Powrót na morze marynarze przywitali z niezadowoleniem - Bligh dowodził twardą ręką, nie żałując bata swoim podwładnym, a chcąc zmusić ich do szybkiego zapomnienia o polinezyjskim raju, przykręcił śrubę. Załoga zareagowała buntem. Pokonanego Bligha (wraz z lojalnymi mu towarzyszami) buntownicy spuścili w szalupie na fale oceanu. Po sześciotygodniowym rejsie kapitan i inni nieszczęśnicy dotarli do Timoru. Załoga "Bounty" zaś, po awanturniczej odysei osiedliła się na wyspie Pitcairn, na południowy wschód od archipelagu Tuamotu. Do dziś rodzą się tam dzieci z niebieskimi oczami.

Prawie od razu barwne dzieje "Bounty" stały się tematem dla artystów. Lord Byron ułożył o nich wydany w 1823 roku poemat "Wyspa". Kino oczywiście również nie mogło przegapić takiej historii. Pierwszy film o najsłynniejszym morskim buncie powstał już w 1916 roku. W 1935 r. w niepokornego pierwszego oficera Fletchera Christiana walczącego z kapitanem Blighem wcielił się Clark Gable, za co nominowano go do aktorskiego Oscara (obraz otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu roku).

Do udziału w swoim filmie z 1984 roku RICHARD DONALDSON zaokrętował gwiazdy: Laurence'a Oliviera i Edwarda Foxa oraz aktorów, którzy wkrótce się mieli nimi stać - Anthony'ego Hopkinsa (Bligh) oraz Mela Gibsona (Fletcher Christian). Reżyser postarał się, by pojedynek dwóch indywidualności - kapitana i jego niepokornego oficera, sprowadzić do bardziej ludzkiego, realistycznego wymiaru. Dlatego Bligh Hopkinsa nie jest krwiożerczym sadystą, ale ma dużo cech sympatycznych, a Fletcher Gibsona to nie idealista bez skazy, lecz człowiek z krwi i kości.

Zdjęcia poprzedziło pięć lat przygotowań. Samo kręcenie i montowanie trwało osiem miesięcy (choć legenda głosi, że Vangelis napisał muzykę do filmu w jedną noc). Obraz powstawał w miejscach, w których naprawdę wydarzyła się epopeja "Bounty" - w Londynie, na Nowej Zelandii i Tahiti. Na potrzeby filmu Donaldsona zbudowano wspaniały statek naturalnej wielkości - okręt został później atrakcją turystyczną portu w Sydney.

"Bunt na Bounty" był w 1984 roku jednym z głównych kandydatów do Złotej Palmy. To prawdziwa perła wśród marynistycznych filmów - obowiązkowy tytuł dla wszystkich kochających stare żaglowce i czasy, kiedy młody świat wciąż czekał żeby go odkryć.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...