Ale kino+
alekino+
Film. BURZLIWY SPOKÓJ

BURZLIWY SPOKÓJ

Violence des échanges en milieu tempéré
dramat, Francja/Belgia, 2003, 95 min.
reżyseria: Jean-Marc Moutout
obsada: Cylia Malki, Jeremie Renier, Jérémie Renier, Laurent Lucas, Olivier Perrier
Premiera w Ale kino+: 24.10.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 356 miejsce w rankingu

Philippe, który właśnie robi błyskotliwą karierę w paryskiej korporacji, orientuje się, że żeby utrzymać swoją pozycję musi zrezygnować ze swojego rozumienia lojalności i moralności. W roli głównej znany z "Dziecka" braci Dardenne Jérémie Renier.

Philippe Seigner (Jeremie Renier) jest młodym, ambitnym i pełnym zapału menedżerem jednej z prężnie rozwijających się paryskich firm. Szef Philippe'a, Hugo Paradise (Laurent Lucas), docenia zaangażowanie swojego pracownika i powierza mu coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Ten nie myśli jednak tylko o swojej firmie. Angażuje się w romans z piękną i mądrą Evą (Cylia Malki), samotną mamą. Okazuje się jednak, że niełatwo jest pogodzić osobiste szczęście z interesami korporacji. Niebawem Paradise wyznacza Philippe'a do specjalnej misji na rzecz firmy, która zakłada kontrole pracowników na zewnątrz Paryża. Philippe zdaje sobie sprawę, że celem jego szefa jest zwolnienia tych, którzy nie pracują maksymalnie wydajnie i nie wcielają w życie firmowej mantry "work hard, play hard" - "pracuj ciężko, baw się ostro".

"Burzliwy spokój" to debiut pełnometrażowy JEANA-MARCA MOUTOUTA, francuskiego reżysera znanego dotąd jako twórca błyskotliwych filmów krótkometrażowych. Jego "Tout doit disparaître" w 1997 roku zdobył nominację do Bafty, a rok wcześniej odebrał French Grand Prix na Brest European Short Film Festival we Francji. "Burzliwy spokój" krytycy przyjęli z dużym zainteresowaniem. Film zakwalifikował się do konkursu głównego w Locarno i zdobył dwie nominacje do Cezarów, m.in. dla Jeremie Reniera, odtwórcy roli Philippe'a. Ranier swój aktorski talent udowodnił chociażby w znakomitym obrazie braci Dardenne "Dziecko", który zdobył m.in. Złotą Palmę w Cannes. Reniera można było też oglądać w "Braterstwie wilków" (2001), w którym towarzyszył aktorsko-małżeńskiej parze Monica Bellucci i Vincent Cassel czy w nagrodzonym w Cannes "Le Pornographe". W "Burzliwym spokoju" towarzyszyła mu znana we Francji telewizyjna aktorka Cylia Malki oraz Laurent Lucas, aktor ceniony za swoje kreacje w surowym dramacie o obsesji samookaleczania się "Pod moją skórą" Mariny de Van oraz w "Lemingu" z Charlotte Gainsburg i Charlotte Rampling.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...